BEBEĞİN KENDİ KENDİNE YEMEK YEMESİ (BLW)

image6

Ben hamileyken eşim çok güzel bir kitap buldum diye Gün Yayıncılıktan çıkan ‘o tabak bitecek! mi?’ adlı kitabı alıp getirdi bir gün. Getirdiği zaman bir çırpıda okudum ve tamam ben ek gıdaya geçerken bu yöntemi kesin uygulayacağım dedim. Aylar geçti. Doğum oldu. Kaan büyüdü 6 aylık oldu. O ara ben herşeyi unuttum tabi. İçimdeki geleneksel anne hortladı. Pürelere hazırlanıyorum. Nasıl da heyecanlıyım. Organik pazardan patatesimi, havucumu, zeytinyağımı almışım. İlk püreyi yedirirken videoya aldık falan. Neyse 2 gün sonra bizimki 6. ay aşılarını oldu. Gece ateşi çıktı. Ertesi gün kusuyor, öksürüyor. Apar topar doktora gittik. İlaç başladık derken 4-5 gün sonra bronşiyolite döndü bizimkinin hastalığı. Malum bu kış yakalanmayan bebek kalmadı sanırım. Nebülizatörler yok sattı. Bu hastalık döneminde değil yemek, meme bile istemedi. İyileşmesi kendine gelmesi derken bizim ek gıdaya geçme olayı 6.5 aya sarktı. Ben de o ara biraz çevrenin de gazıyla ek gıdayı dayamazsam çocuk vitaminsiz kalacak sanıyorum.6.5-7.5 ay arası geleneksel püre ile besledim çocuğu. Sebze, meyve, yoğurt, kahvaltı..Çocuk yoğurt haricinde herşeye itiraz eder oldu bir süre sonra. Dışarı çıkarken ben strese giriyorum. Yok yemeği yok meyvesi yok osu busu derken evden çıkmak saatler sürüyor. Üstüne üstlük o yanıma aldıklarımdan 3-5 kaşıktan fazla asla yemiyor. 

Biraz daha büyük bir kızı olan arkadaşım bir gün ‘Şimdiki aklım olsaydı kesin baby led weaning yapardım’ dedi. Yaa dedim öyle mi? Baksana küçük Hüsamettin gibi bütün gün dizlerimin üstünde kızın peşinde geziyorum yemek yesin diye dedi. Arkadaşım beni ikna etti. İyi ki de etti. Halbuki kitabı okuduğumda da çok ikna olmuştum. İnsan işin içine girince tam bir geleneksel anneye dönüşüyor onu anladım. Azcık daha, azcık daha diye diye çocuğun ağzına yemekleri tıkmaya başlamışım ben kendimden haberim yok..Eve geldim. İnternetten araştırdım. Kitabı birkaç gün arayıp bulamadım. Eve yardıma gelen kadıncağız sağolsun bulamayacağım bir yere kaldırmıştı yine. Tesadüfen buldum. Bir akşamda okuyup bitirdim. Ve ertesi gün başladım. 

image4

1 aydır yapıyorum. Kendimi öncesi için resmen suçlu hissettim. Yine sebzeleri, meyveleri organik pazardan alıyorum ama onun tutarak yiyebileceği büyüklüklerde kesip pişirip veriyorum. 

Bebeğime güvenmediğim için kendime çok kızdım. Gerçekten çocuk ihtiyacı olan şeyi yiyormuş zaten. Zorlamaya gerek yokmuş. Tabi ilk günden önüne koyar koymaz hart hurt ısırıp yemiyor. Koyduğunuz yemeklerin %90’ı yerlere iniyor. Mıncıklanıp eziliyor. Kulağından yumurta parçası, parmaklarının arasından yeşil mercimekler çıkıyor. Ortalık savaş alanına dönüyor onu baştan söyleyeyim. Ama inanın gerçekten değiyor. Artık yemek zamanlarımız o kadar mutlu, o kadar eğlenceli geçiyor ki anlatamam. Zaten yöntemin amacı 1 yaşına kadar olan süreçte bebeğin karnını doyurmak değil. Bebeğin yiyeceklerle tanışması. Farklı tat ve dokulara aşinalık kazanması vs. Çocuk zaten ek gıdayla tanıştığı 6-8 aylık dönemde hala ihtiyacının çok büyük kısmını anne sütünden veya formül mamadan alıyor. Belki formül mama verenler bir an önce katı gıdaya geçsin de formül mama azalsın diye düşünüyor olabilir ama bu çok yanlış bir yaklaşım. Çocuğun sindirim sistemi henüz o kadar miktarda katı gıdaya hazır olmuyor. Katı gıdalar anne sütü ya da mama kadar yoğun besleyici madde ve kalori içermiyor. Küçük bebeklerin de mideleri küçük olduğundan sağlıklı bir gelişim için konsantre, kolay hazmedilebilir kalori ve besleyici maddeye ihtiyaç duyuyorlar. Bu da anne sütü veya mama demek oluyor. 2003 yılında İngiltere’de artık katı gıdaya başlamanın en düşük resmi sınırı 6 ay olarak belirlenmiştir. 

Öncelikle ben bu bloğa bu yazıyı yazıyorum. Siz beni büyük ihtimalle tanımıyorsunuz. Fakat şu kadarını söyleyebilirim çocuk ve bebek bakımı konusunda ciddi araştırmalar yapıp çok kitap okuyup, çok gözlemliyorum. Bu yönteme başladığımda sadece bahsettiğim kitabı değil bu yöntemle ilgili yapılan çalışmaları, araştırmaları, makaleleri de okudum. Bu yazıyı yazmaktaki amacım eğer kafanızda bebeğin kendi kendini beslemesi ile ilgili soru işaretleri varsa, kararsızsanız sizi motive etmek veya bu yöntemi hiç bilmiyorsanız sizi tanıştırmak ve teşvik etmek. Çünkü ben bu yönteme geçtiğim zaman bebeğimin ne kadar mutlu olduğunu gördüğümde kendime baştan beri bu yöntemi uygulamadığım için gerçekten çok kızdım. Sağda solda 6 ay civarı veya biraz daha büyük bebeği olan anneleri gördüğümde bu yöntemden bahsediyorum artık sürekli. Hali hazırda uygulamaya başlamış veya uygulamayı planlayan birçok anne ile tanıştım.

İlk katı gıda yeme deneyimi bebeğin sonraki yıllarda yemek vakti ile ilgili hissedeceklerine etki ediyor ve bu yüzden bu vaktin eğlenceli hale getirilmesi çok çok önemli. 

Benim şu zamana kadar Kaan’a bakarken evhamlarımdan kurtulmak istediğim zaman düşünme yöntemim şöyle oldu:

200 yıl önce yaşasaydık nasıl olurdu veya 500 yıl önce? Bebek kendi odasında mı yatardı benim yanımda mı? Benim yanımda. İlk insan gibi düşünmeye çalışıyorum hep 🙂 bu yanında yatma konusu herkesin kendi tercihidir tartışmaya da açıktır, başka bir yazıda yazmayı düşünüyorum ama ben emzirdiğim süre boyunca Kaan’ı yanımda yatıracağım. Dışarı çıkarken mesela, ay çok soğuk çocuk üşür zihniyetini anlamıyorum. Üşüyecek de terleyecek de. İlk insanlar napıyordu arabaları mı vardı, kaloriferleri mi vardı? Kaan doğduktan sonra minicik bir insan yavrusunun içinde ne kadar güçlü bir hayatta kalma, hayata tutunma azminin olduğunu gördüm. Örn. ilk günler acıkınca çılgınca ağlaması. Yani öyle bir düzen ki herşey mükemmel işliyor. Hamileyken karnınızda oluşan o koyu renk çizginin bebeğin doğduğunda annesinin memesini bulsun diye oluştuğunu biliyor muydunuz?  Farklı yerlere saptı yine yazı ama burdan bile çocukların aç kalmayacağı sonucuna varabiliriz.

Neyse sonuç olarak ilk insanlar gibi yaşasaydık püre de yapamazdım kaşığımız da olmazdı vs diyerekten bu işe giriştim. Ayrıca internette bir sürü ikna edici video, görsel vs bulabilirsiniz. İnsan görünce gaza geliyor. 

image8

Öncelikle uyarayım tek bir dezavantajı var. Ortalık mahvoluyor. Mümkünse mutfakta halledin bu işi diyeceğim ama ailece çocukla masaya oturmanız lazım. Yani bebeği kendi yemek saatlerinize dahil edeceksiniz. Mutfak büyükse şanlısınız. Bizimki değil. Salonda yiyoruz. Ortalık savaş alanı. Başka dezavantajı yok. Yemekten sonra çocuğu komple mama sandalyesiyle banyoya sokmak en iyi çözüm 🙂 Bunun için IKEA mama sandalyesi tavsiye edeceğim. Hem az yer kaplıyor, hem uygun, hem çocuk etrafa hakim oluyor, hem komple çocuğu banyoya sokarsınız. Kayınvalidemin evine IKEA almıştık. Çok rahat ve temizliği çok kolay. 

Ayrıca başta bebeğiniz hiçbir şey yemeyebilir. Haftalar sürebilir. Elleriyle mıncıklayıp, oynayıp yerlere atabilir. Ama yemekleri bu şekilde tanıyacak.

Yemekler ziyan olmasın diye mama sandalyesinin altına temiz bir plastik örtü serebilirsiniz. Oradan alıp yine bebeğin önüne yiyecekleri koyabilirsiniz.

En çok merak edilen konu-Bebeğimin boğulma riski var mı? 

Hayır boğulmuyor. Kitapta en çok değinilen ve bu yöntemi uygulayan annelerin en çok değindiği nokta bu. Boğulmak ve öğürmeyi birbirine karıştırmayın. Çocuk boğazına kaçacağını hissederse öğürerek hatta bazen kusarak o besini çıkarıyor. Bir gün Kaan sebzeli pizza yerken koca bir karnabahar parçasını ağzına aldı sonra öğürerek çıkardı. Sürekli o öğürme hareketi oluyor. Çocuk onu yapa yapa boğazından gıdaları kendi çıkarmayı da öğreniyor. Böylece duruma aşina oluyor. Hep sıvı veya püreyle beslenen çocuklar bir anda sofra yemekleriyle tanışınca bu duyguya pek aşina olmadıklarından boğazlarına bir şey kaçtığında kendileri çıkarma konusunda çok tecrübesiz oluyor ve panik olabiliyorlar. Bebeğinizin öğürme sırasındaki yüz ifadesini görüp korkmayın. Baştan bu konu hakkında bilgi edinirseniz siz de rahat olursunuz, bebeğiniz öğürünce panik olmazsınız. Fakat yine de BLW’de çocuğu asla yemek ile yalnız bırakmıyorsunuz. Hep yanında olmanız ve gözünüzün üstünde olması şart.

En çok merak edilen ikinci konu-Bebeğim doyar mı ? 

0-1 yaş döneminde anne sütü bebeğin vitamin, mineral, protein, yağ, su v.s. ihtiyaçlarını karşılayan tek kaynaktır. 4-6. aylarında bebeğin kilo artışının yavaşlamasının doğal olduğunu ve ek gıdalara başlamak için sebep olmadığını bilmek gerekir. Bu dönemde önemli olan bebeğin ek gıdayla tanıştırılması değil, onun her istediğinde anne sütü veya formül mama ile beslenmesidir. Erken ek gıdaya başlama, özellikle anne sütü yerine verildiğinde, bebeğin besin kalitesini düşürür.Özetle bebeğiniz hala anne sütü veya formül mamayla besleniyor olacak. Katı gıdalar sadece tanışmak için veriliyor. Amaç bebeğinizin 6.aydan sonra yavaş yavaş farklı tat ve dokularla tanışması. Unutmayın her bebeğin ek gıdaya hazır olma zamanı farklıdır fakat bu zaman kesinlikle 6. aydan önce olmamalıdır. lllturkiye.org/…/anne-sutu-alan-bebeklerin-ilk-yl Bu linkten La Leche League’in sayfasındaki çok yararlı bulduğum yazılara da göz atabilirsiniz. Anne sütü ile değil de formül mama ile besleniyorsa bebeğiniz yine aynı kurallar geçerli!

Müdahale yok ! 

Bu yöntemde çocuğa asla hiçbir şekilde müdahale etmiyorsunuz. Bugün doğru düzgün bir şey yemedi hadi azcık ben yedireyim yok. Ben de içimdeki geleneksel Türk annesini durdurmakta çok zorluk çekiyorum bazen. O fırlatıp attığı tüm yiyecekleri alıp tattırmak istiyorum ‘Ama bak bu çok güzel!’ diye. Ama yapmıyorum. İlk başta haftalarca yememesine hazır olmanız gerekiyor. Yemediği yiyeceklerde ısrarcı olmamanız gerekiyor. Aradan birkaç hafta geçince tekrar deneyin. Kaan 7.5 aylıkken başladı ve yaklaşık 10 gün sebzelere hiç dokunmadı. Zaten sebze pürelerini de sevmiyordu. Sonra bir Pazar kalabalık bir grupla yemek yerken Kaan bir anda havuç, rezene ve patates yemeye başladı. Çok sevindim. O gün bunların haricinde pirzola ve elma da yedi. Yedi derken yanlış anlamayın. Çocuk hapur hupur silip süpürmüyor. Birer ikişer ısırık gibi düşünün. Zaten midesi yumruğu kadar. Bu detay da aklınızın bir köşesinde bulunsun. Aç kaldığını düşünmeyin yani.

image3

Yoğurt ve Çorba meselesi

Bu yönteme başladığımda en çok aklıma takılanlardan biri de yoğurt meselesiydi. Yoğurdu kendim mayalıyorum evde. Peki kaşık tutmayı bilmeyen bebek yoğurdu nasıl kendisi yiyecek veya çorbayı nasıl içecek? Orda devreye siz girebiliyorsunuz. Ben kaşığa yoğurdu koyup Kaan’a gösteriyorum. O eliyle kaşığı tutup ağzına götürüyor. Bu şekilde o istemeyene kadar devam ediyoruz. Ben kaşığı hala ucundan tutuyorum. Ama yönlendirmiyorum. Sağa sola dökülüyor, üstüne başına dökülüyor ama yapacak birşey yok. 6-7 ay sonra çok rahat edeceğimizi biliyorum. Çorbayı da aynı şekilde veriyorum. Tabağın dibinde kalanlarla oynamasına izin veriyorum. Yoğurt kasesini alıp kafasına dikiyor, sağını solunu ısırıyor, yalıyor. O kadar mutlu oluyor ki yemek yerken bu herşeye değer bence. Yemek saatlerinde aramızda oluşan gerilim sıfıra indi. O da ben de çok mutluyuz. Keşke 6. ayda başlasaymışım diyorum hep ama zararın neresinden dönsem kar. Dışarı çıktığımızda da çok rahatım. Yanımda elli bin tane tabak çanak gezdirmiyorum. Gittiğimiz yerlerde haşlanmış sebze veya et istiyorum onun için. Veya geçenlerde sebzeli pizza yedik beraber. Meyvesini alıyorum yanıma. Bir kaç tane atıştırmalık kuru kayısı vs. Onlarla da oyalanıyor. Restoranlarda kalabalıkta saatlerce sıkılmadan mama sandalyesinde oturuyor. Çünkü yemek artık onun için birşeyleri deneyimleme, oyun oynama, yeni şeyler keşfetme zamanı. 

image10

2004 yılında  The American Dietetic Association’da yayınlanan Developmental Milestones and Self-Feeding Behaviors in Infants and Toddlers adlı çalışmada 4 aydan 24 aya kadar çocuklar izlenmiştir. Kendi kendini besleyen bebeklerin (7-14 ay arasında), kendi kendini beslemeyenlere oranla daha fazla enerji verici ve besleyici yiyecek yediği tespit edilmiştir. Bebekler aynı zamanda kalori, protein, karbonhidrat, yağ, çinko, magnezyum, folik asit, vitamin B6, B1 ve B3 alımı açısından karşılaştırılmış ve bu değerler kendi kendini besleyenlerde daha yüksek çıkmıştır.

image11

Bu yöntem aklınıza yatıyorsa doktorunuza danışıp mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Sevgiler

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

83 thoughts on “BEBEĞİN KENDİ KENDİNE YEMEK YEMESİ (BLW)

 1. Gulsum 24 Nisan 2015, 00:10 Reply

  Merhaba benim kızım 11 aylık… Yemeğe başladığından beri ben ekmek, salatalık vb. Seyler verirdim eline kemirmesi için ama çorba ve diğer şeyleri ben beslerdim ama son zamanlarda kaşıkla besletmiyor, elinde. Kaşık bile olsa kendi alıp yemek istiyor tabiki ağzına gidemeden düşüyor… Katı şeyleri de önüne koyuyorum ama ne kadarı agzına ne kadarı yere tartışılır. Bu yönteme başlamak için geç kalmışım farkındayım ama biran önce bu yönteme adapte olması için öneriniz varmı ? Birde örnek menüler verebilirmisiniz?

  Birşey daha sormam istiyorum, dişçianne uzmanlığınıza hitaben 🙂 kızımın 8 adet dişi var, ve doktoru 2 yaşında diş fırçası kullanılır diyor. İki yaşına kadar beklemenin nedeni diş macunu kullanımı mı ? Eğer öyle ise diş macunu kullanmadan belki karbonatlı su ile diş fırçası kullanımına başlayabilirmiyim?

  Cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkürler

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 1 Mayıs 2015, 22:37 Reply

   Merhaba Gülsüm hanım. Bence hala geç kalmış değilsiniz. Şimdi başlarsanız yine bebeğinize öğretebilirsiniz bu yöntemi. Biraz zaman alır belki ama öğrenecektir. 10 aylıktan itibaren bebekler kendini besletmek istememeye başlayabiliyor. 11 aylık bir bebeğin el koordinasyonu kendi kendini besleyebilecek kapasitede oluyor genelde. Yani daha önce bu yöntemi uygulamadıysanız bile yemek istediği şeyleri kendi ağzına götürüyor.Bence her yemek vaktinde önüne yiyecekleri koymaya devam edin ve günde 3 kez ailecek sofraya oturmaya özen gösterin. Ve yanında iştahlı bir şekilde yemek yiyin. Çorba, yoğurt gibi yiyecekleri de verirken kaşığı tutmasına izin verin. Biraz sizin yardımınızla biraz kendi çabalayarak yarım yamalak da yese daha mutlu oluyor. Zaten bir süre sonra kendi kendini kaşıkla besleyebilecek ama o zamana kadar sabır gerekiyor. Menü olarak da tavsiyem kendi yediğiniz herşeyi (tuzsuz olarak ve herhangi bir alerjisi yoksa) verebilirsiniz. Ben sofra yemeklerinden hemen hemen herşeyi tuzsuz olarak Kaan’a veriyorum. Sebzeleri buharda pişiriyorum ve büyük parçalar halinde önüne koyuyorum. Yeşil mercimeği bile avuçlayıp yiyebiliyorlar. Yani çilek, patlıcan, bal ve inek sütü harici her yiyeceği önüne koydum. Bazı günler hiç yemek yemiyorlar. Onda da asla zorlamamak, inatlaşmamak gerek.
   Diş fırçası kullanımı ile ilgili de kesinlikle kullanmalısınız diyorum. Hem alışması hem de dişlerdeki plağın ve yiyecek artıklarının uzaklaştırılması amacı ile. Karbonatlı su yerine bebekler için olan tamamen doğal içerikli ve içinde flor olmayan diş macunu kullanabilirsiniz. Çok endişeliyseniz bir süre macunsuz fırçalayıp bebeğiniz biraz aşina olunca birkaç ay sonra macun kullanmaya başlayabilirsiniz. Macunu da pirinç tanesi kadar koysanız yeterli oluyor.
   Sevgiler

   Beğen

   • Meral arlican 16 Ekim 2016, 12:40 Reply

    Merhabalar benim oğlusum 18 aylık. Bu yazıyi 18 aylık bebek kendisi yiyebilirmi sorusunu sorarak buldum. Ben dediğiniz gibi çok erken başladım yemek masasında onüne koyarak kendisinin yemesine izin verdim. 3 aylık ti eline ekmek verdim. Ama 18 aylık hala kaşığı tam tutup ağzına göturemiyor. Çoğu yerde hala yemekle dökerek oynamayı çok seviyor. Her yemekten sonra banyoya duşa gidiyoruz. Ama ben çok yoruldum. Ne zaman temiz bir şekilde yiyebilecek diye internette araştırmaya girdim. Hatta bazen çok batırıyor diye önüne yemek koymak istemiyorum. Ben yedirmeye çalışıyorum. Neyse hemen hemen aynı şeyleri yaşıyormusuz. Tesekur ederim paylaşımlarınız için

    Beğen

 2. Çaylak Anne 13 Mayıs 2015, 16:32 Reply

  Harika bir yazı 🙂 Baby-Led Weaning kitabını okumuş, bitirmiş ve aşağı yukarı 1 aydır oğlumla ek gıdaya geçiş macerasını yaşamakta olan bir anneyim. Halen adamım bir şeyler yemiş değil. Çoğunlukla sebze ve meyvelerin vıcık yapısından tiksinir gibi yapıp atıyor. Nadiren de olsa ağzına götürüyor çünkü bizi gözlemliyor. Bizim gibi yapmak istiyor 🙂 Her sabrım tükenişinde bir blogger annenin BLW yazısını okuyup önümde daha çok vakit olduğunu hatırlayıp rahatlıyorum. Bugün de sizinle rahatladım:)) Teşekkür ederim:)

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 15 Mayıs 2015, 00:07 Reply

   Rahatladıysanız ne mutlu bana 🙂 benim oğlum da 10 aylık oldu hala bazen yiyor bazen yemiyor çok değişken. Ama büyümesi ve gelişimi iyi gidiyor o yüzden içim rahat benim de

   Liked by 1 kişi

 3. neslihan 21 Mayıs 2015, 11:30 Reply

  Benim bebegim 6. ayini birkac gun sonra doldurucak. Henuz disi cikmadi cikacak gibi de gorunmuyor simdilik. Ben verdigim besinleri nasil vermem gerektigini merak ediyorum. Pure halinde verilmemeliymis ya, elmayi armuyu havucu vs. Nasil parcalayip nasil yicek ki? Cevap verirseniz cok memnun olurum. 🙂

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 21 Mayıs 2015, 14:33 Reply

   Merhabalar. Elma, armut ve havucu haşladıktan sonra parmak büyüklüğünde kesip havlu kağıtla kurutup verebilirsiniz. Diğer aklınıza gelecek tüm besinler de öyle. Başlarda amaç bebeğin yiyecekleri tadabilmesi doyması değil. Yiyecekleri bu şekilde haşlanınca damaklarıyla çok rahat eziyorlar.Zaten başlarda hapur hupur yemiyorlar. Oğlum 10 ayı geçti hala yemek yemesi çok değişken. Bazı günler çok az yiyor fakat gelişimi iyi. Nitekim sürekli kaşıkla beslenen bebekler de bazen günlerce yemeğe itiraz edebiliyor. Bebeğinize güvenin 🙂 Sandığımızdan daha becerikliler. Başlarda çok sabırlı olmanız gerekiyor. Sevgiler

   Beğen

 4. naz 25 Mayıs 2015, 13:53 Reply

  Merhabalar yazınız için çok teşekkürler keşke daha önce görüpte okusaymışım diyorum 😦 sorum şu 11 aylık bebeğim var .2 aylıkken süt genzine kaçıp boğulma tehlikesi yaşadı o anı yaşadığımdan beri malesef panik atak oldum bebeğimin eline bişey veremez oldum korkudan.daha dişimiz çıkmadı.ne verebilirm eline napmam gerek diş olmadıgı için çiğneyemez diye çok endişeliyim lütfen yarsımcı olur musun

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 29 Mayıs 2015, 00:32 Reply

   Merhaba. Geçmiş olsun. Artık bebeğiniz büyümüş ve yutkunma refleksini kazanmıştır. Kaşıkla beslediğiniz zaman da aynı tehlike mevcut. Kendi kendine beslenebilmesi için ona haşlandıktan sonra parmak şeklinde kesilmiş sebze, et, tavuk, balık, ekmek gibi sofranızdaki her tür yiyeceği verebilirsiniz. Meyveler de buna dahil. Bebekler boğazlarına kaçan birşey olursa öğürerek çıkarmayı da öğrenmeliler ki bunu zaten yapabiliyorlar. En kötü ihtimalle kusarak çıkarıyorlar. Kuruyemiş tarzı sert ve küçük yiyeceklerden kaçındığınız sürece herşeyi deneyebilirsiniz. İçinizi rahat tutun. Bebeğiniz bir ay sonra 1 yaşında olacak, büyümüş artık 🙂 Sevgiler

   Beğen

 5. naz 11 Haziran 2015, 21:33 Reply

  Cok tesekkur ederimm 🙂

  Liked by 1 kişi

 6. belgin 18 Ağustos 2015, 17:38 Reply

  Merhaba Nejla hanim yazinizi bende henuz yeni okudum ve gercekten cok etkilendim benim kizim da 4 gun sonra 8 aylik oluyor. Kizim biraz zayif buyuyor anne sutu aliyor ancak yetmedigini dusundugum icin ek gidaya 4 bucuk aylikken basladim halen emziriyorum ama az az emiyor doyuyor mu bilmiyorum ek gida olarak kahvalti corba yogurt ve meyve yiyor ama bu aralar hicbirini yemek istemiyor o kadar endiseliyimki mama sandalyesinde oturuyor ama biz yemek yerken agzina bise versem agliyor kafasini ceviriyor sadece tv karsisinda yiyor yerse tabi. hele ki yumurtali kahvalti karisimi hic sevmiyor kasik manasi ve formul mama da icmiyor ne yapacagimi sasirdim altta iki tane disi var eline bise vermeye korkuyorum bogazinda kalir diye isiriyor cunku.. simdiden endiselerime dahil oldugunuz icin tesekkurler. sevgiyle

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 8 Ekim 2015, 23:27 Reply

   Belgin hanım merhaba,
   Öncelikle yazınıza cevap yazmayı atlamışım kusura bakmayın 😦
   Şu an bebeğiniz 10 aylık oldu sanırım. Nasıl durumlar bir değişiklik var mı ? Yani naçizane tavsiyem TV ile yedirmeyin. Yani yemek esnasında yemekte olduğunu, yemekte ne yediğinin farkında olması ve ailesiyle ortak bir vakit geçirme olayı olduğunu anlaması önemli. Yiyecekleri karışım olarak değil de ayrı ayrı tattırmayı deneseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Yani bebekler 1 yaşına kadar ek gıda hiç yemeyebiliyor bile. Ben şu ana kadar bebeği 1 yaşından küçük olup hapur hupur iştahlı iştahlı yemek yiyen pek fazla anne görmedim. Ayrıca herkesin bebeği ve gelişimi farklı. Bebeğiniz yapısal olarak daha zayıf olabilir. Siz veya eşiniz bebekken nasılsa sizin bebeğiniz de aşağı yukarı öyle oluyor.Ben oğluma 7.5 aydan beri herşeyi veriyorum. Boğazına kaçsa bile en kötü ihtimalle kusarak çıkarıyor. Kuruyemiş tarzı küçük, yuvarlak, sert yiyecekler vermediğiniz sürece sıkıntı yok. Dik otursun yeter 🙂
   Sevgiler

   Beğen

 7. Sibel 8 Ekim 2015, 10:41 Reply

  Merhaba

  Beğen

 8. Sibel 8 Ekim 2015, 10:47 Reply

  Merhaba benımde 9.5 aylık bır kızım var. Blw uygulamaya çalışıyoruz bır aydr. Ac kalmasın dıye ögununu ben yedırıyorum meyvesını atıştrmalıkları kendısı yıyor. Buaralar kendisi degıl benım yedırmemı istıyo. Aslında sorum şu ana öğununu önüne koydum yemeden dırek döktu attı yada oynadı hiç yemedi ve aç kaldı. Ozaman ne yapmam lazım. Hiç bişey yemedıgı zaman oluyo. Ozaman acmı bırakıcam. Cvbınız için şimdiden tesekkurler

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 8 Ekim 2015, 23:14 Reply

   Merhaba Sibel hanım,
   Öncelikle kitapta yazan başından itibaren siz asla çocuğa müdahale etmeyin kendi kendine yesin. Ama tabi bu biz anneler için biraz zor oluyor zaman zaman 🙂 Ana öğünü siz yedirip ara öğünleri ona bıraktığınız için biraz kafası karışmış olabilir bebeğinizin. Sonrasında da sadece kendi yemek isteyeceği sizin yedirmenize izin vermeyeceği bir dönem gelebilir. O yüzden hazırlıklı olmak adına şimdi ne kadar kendi yemeye alışırsa siz de sonra o kadar rahat edersiniz. Porsiyonları önüne azcık koyarak döktüğü zaman yenisini ilave ederek işe başlayabilirsiniz. Az az o yedikçe ya da döktükçe ilave yapın. Çocuklar bazen sadece oyun oynamak da istiyor aç olmuyorlar. Ben başlarda oğlum bir öğün atladığı zaman eyvah aç kaldı diye üzülüyordum ama öyle zamanlar oldu ki hasta olup bir hafta hiçbirşey yemeden sadece anne sütüyle beslendi. Ya da diş çıkarma zamanı yine 1 hafta herşeyi reddetti 13 aylıkken. Yani dönem dönem hiç birşey yemedikleri oluyor. O yüzden bir öğün yemezse ya da 1 gün yemezse endişelenmeyin. Zaten anne sütü yada formül mama veriyorsunuzdur şu an. Ana besin kaynağı 1 yaşına kadar onlar. Ek gıdaya alıştırmak için şu an tattırma aşaması diye düşünün. Mümkün olduğunca ona bırakın. O karar versin.
   Sevgiler

   Beğen

 9. Gülay 27 Ekim 2015, 06:33 Reply

  Merhaba benim oglumda 6 ayını yeni doldurdu bizde ek gıdaya gecicez ama benimde sorunum var neyi nerden nasıl. Başlıcam konusunda bu tadım günleri günde sadece bi kere mi sunucaz önüne haşlanmış sebzeyi bide mama sandalyemiz yok şuan nasıl besleyebilirim. Yoğurda baslamam gerekiyor mu. Cevremdekiler her zman olduğu gibi şimdi onun ek gıdiya baslamasi lazım yoğurt çorba mahallesi pirinç unu v.s. ben henüz vermedim nerden başlıcam kafam çok karışık. Yardımcı olursaniz sevinirim teşekkürler

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 27 Ekim 2015, 12:14 Reply

   Merhaba Gülay,
   Öncelikle sebzelerden başlamanı tavsiye ederim. Haşlanmış ve parmak şeklinde kesilmiş kabak veya havuç verebilirsin.3 gün tattırıp alerjik bir reaksiyon olmuyorsa sonra yeni bir sebze ekleyebilirsin. İlk sebzeler genelde havuç,patates ve kabak oluyor. Şimdi balkabağı çıkıyor onu da buharda haşlayıp parmak şeklinde kesip verebilirsin. Bir iki hafta bunlarla tek öğün devam edip meyvelerden armut,elma ve muzu ek olarak teker teker tattırabilirsin. Başlarda yumuşak olması için armut ve elmayı buharda biraz pişirebilirsin. Şu an daha ek gıdayla yeni tanışacak o yüzden çok sabır gerekiyor. Sadece tadacak bazen günlerce birşey yemeyecek.Zaten 2 yaşına kadar anne sütü ya da formül mamaya devam edecek. Şu an beslenmesinin yüzde doksanını yine anne sütü oluşturacak. Mama sandalyesi bir an önce temin etmenizi tavsiye ederim. Birşeyler yerken tam dik pozisyonda olması çok önemli. Boğazlarına birşey kaçtığında bebekler kendi öğürerek çıkarıyorlar. Fakat bunun için dik oturması gerekiyor. Asla yatar ya da yarı yatar pozisyonda beslemeyin. Yoğurda da yaklaşık 7 aylıkken başlayabilirsin. Evde kendiniz günlük sütten mayalayın. Ek gıda adı üstünde ek. Kendinizi hiç sıkmayın. Şu an sadece tadım aşaması.
   Sevgiler

   Beğen

 10. merve 19 Kasım 2015, 16:45 Reply

  selamlar, biz de 6. ayı yeni doldurduk. 5.5 aylıkken 3 gün kuralına uymaksızın önüne balkabağı, brokoli, kabak, tatlı patates, havuç verdim. hepsinden yedi tadına baktı. herhangi bir huysuzluk pişik kabızlık döküntü vs rastlamadım. bazen tutmadı ben tutturdum zaten eline ne gelse ağzına götürüyor. ama niyeyse içim rahat etmiyor biraz sizi okuyunca rahatladım. bu arada sebze çorbası verdim. bazen güzel yiyor ufak bir kaseyi bitiriyor bazen de 3 kaşık ancak. acaba yanlış mı yapıyorum acaba kaşıkla mı devam etsem yoksa blw ile mi yoksa ikisini bir arada mı götürsem kafamda deli sorular. lohusayken bu kadar problemim yoktu. ister istemez sütüme etki ediyor. tek öğün yetmiyormuş gibi geliyor. hala neyi sevip neyi sevmediğini anlayamadım. bu aralar bir öğün sebze çorbası, arada 1-2 yemek kaşığı yoğurt (içine bazen hippin bebe biskuvisini ufalıyorum) bir sefer de blw yöntemiyle sebze tattırıyorum. meyveye daha geçmedim yalnızca bugün kemirsin diye eline muz verdim. aslında eline bir şey verildiğinde öyle mutlu ki. bir lokma ekmek veriyoruz deliriyor resmen. bir küçük bisküviyi nasıl mutlu yiyor ama kaşığa karşı tepkili:) ben daha sonra kaşığa alışamaz diye tereddüt ediyorum aslında. iki türlü aynı anda götürsek bu sefer de blwnin bir anlamı olmuyor gibi.

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 23 Ocak 2016, 01:31 Reply

   Merhaba Merve,
   Bence bebeğinin genel gelişimi iyi gidiyorsa hiç kendini sıkma. Sürekli dönemsel değişiklikler oluyor. Oğlum 1 yaşına kadar çok güzel yoğurt yiyordu ama şu an 18 aylık ve 6 aydır asla ağzına sürmüyor. Uzun bir dönem hiç kahvaltı yapmadı. Ben sürekli teklif ettim ama yemeyince ısrar etmedim. Kahvaltı istemeyince çorba vermeyi denedim. Hani diyeceğim o ki kendince değişik alternatifler geliştirirsin zamanla. Ama şu an tattırma aşamasındasın. Karnını doyurma değil. Bence kaşığa alışmaz diye hiç korkma. Sonuçta yetişkin olup kaşık kullanamayan kimse yok 🙂 o kaşıkla yemeye çalışırken sen de başka bir kaşıkla yardım edebilirsin. Ama o da istiyorsa. Zaten kaşık kullanmayı öğrenmesi 1 yaşını buluyor. Mümkün olduğunca ona bırak derim. Sevgiler

   Beğen

 11. Hatice Arlı 13 Ocak 2016, 19:33 Reply

  Merhaba Nejla Hanım.7,5 aylik bir kizim var,adi Doğa:)Ben de bu BLW yi cok dogru buluyorum.Fakat Doğa 6 aylik oldugundan beri ara ara bunu uygulamak istiyorum ve deniyorum.Doğa her seferinde en az bir kere ögürme yasayinca korkuyorum ve 2 gün yine kendi yaptigim purelere geciyorum.Merak ettigim konu ögürme meselesi.Acaba korkmamali ve bu yonteme tamamen devam mi etmeliyim?Ogurmeler zamanla azalir mi?

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 23 Ocak 2016, 01:36 Reply

   Merhaba,
   Yutak bebeklerde küçükken anatomik olarak daha önde konumlanıyor ve büyüdükçe arkaya doğru yer değiştiriyor. Bu yüzden bebekler en ufak bir uyarıda öğürebiliyor. Aynı zamanda bu bir koruma refleksi bu. Bu konuda endişelenme öğürmesi çok normal ve güzel birşey. Yaklaşık 1 yaşından sonra geçiyor öğürmeler. Sevgiler 🙂

   Beğen

 12. Meride 13 Ocak 2016, 22:36 Reply

  Merhaba harika bir yazı olmuş, güzel özetlemişsiniz. Yazıyo yazalı epey Zaman olmuş, umarım sorumu görür ve cevaplandırırsınız. Bebeğim bir yaşına girmek üzere, çalıştığım için sabah kahvaltılarımız hızlı olmak zorunda, bakıcı teyzemiz de geleneksel bi teyzecik. Bu iki etken dolayısiyle bebeğimin kendi kendine yemesine izin veremiyorum, fakat geri kalan zamanlarda, örneğin haftasonu, öğle ve akşam öğünlerinde mümkün olduğunca kendine bırakıyorum yeme işini. Bu durum bebeğimde kafa karışıklığına sebep olur mu? Böyle yaparak yemeği keşfetme ve pek bişey giyemediğini için aç kalma süresini uzatmış mı oluyorum? Yoğurt ve çorbayı bazı anneler kavanozdan, bardaktan içmelerini sağlamış bu konu Hakkı’nda bi bilginiz var mı? Blw de geç mi kaldım, hiç kendi kendine giyemeyecek mi yoksa ilerde? Cevaplandırırsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler 🙂

  Liked by 1 kişi

 13. Meride 13 Ocak 2016, 22:45 Reply

  Merhaba, çok güzel bir yazı olmuş, çok güzel özetlemişsiniz. Yazıyı yazalı epey Zaman olmuş umarım cevaplarsınız. Bebeğin bir yaşına girmek üzere. Çalıştığım için kahvaltılarımız hızlı olmak zorunda, bu yüzden ben yediriyorum, çoğu zaman bulamaç 😦 bakıcı teyzemiz de geleneksel bi teyzecik. Bu iki sebep yüzünden bebeğimin kendi kendine yemesine izsin vermemiyorum ama hafta sonu ve öğle-akşam öğünlerinde kendisinin yemesine izin veriyorum. Bu durum bebeğimde kafa karışıklığına sebep olur mu? Yemekleri keşfetme ve oynarken aç kalma süresi uzar mı? Bazı blw anneleri çorba ve yoğurdu kavanoz yada bardakla veriyorlar, bu konu hakkında bir Bilginiz var mı, varsa kendi kendine bardak tutmasını Nasıl sağlayabilirim? Blw için geç mi kaldım? Çok soru sordum özür dilerim ama deneyimli annelerin fikirleri bazen kitaplarda yazanlardan daha gerçekçi oluyor 🙂 şimdiden teşekkürler..

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 23 Ocak 2016, 01:44 Reply

   Merhaba Meride,
   Çok teşekkürler öncelikle. Sabah kahvaltısını siz yedirseniz bile bunu artık omlet, haşlanmış yumurta gibi vererek yanına da salatalık, domates, peyniri kendi tutup yiyebileceği şekilde verseniz daha güzel olabilir. Ben burgu peynir ya da dil peyniri veriyorum. Kaşar da olabilir. Onları kendi tutup yiyebilir. Bence önemli olan kontrolü ona bıraktığınızı hissetmesi ve kendi yemenin tadına varması. Bardak olarak da alıştırma bardakları var internetten bakın isterseniz. Onla önce su içmeyi öğrettikten sonra diğer sıvıları da kırılmayacak üstü açık normal bir bardakta verebilirsiniz. Bardak tutmayı çok çabuk öğreniyorlar o yüzden çok mantıklı bir fikir. Aç kalma süresi hakkında da bebeklerin açlık konusunda çok sabırsız olduğunu düşünüyorum ve kendilerini aç bırakmayacaklarını düşünüyorum. O konuda bence rahat olun. Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler 🙂

   Beğen

 14. Zeynep Ceylan Qadhi 15 Ocak 2016, 15:57 Reply

  Merhaba Nejla hanim,
  18 aylik bir kizim var. BLW yontemini daha dogmadan once savunuyordum. Kesinlikle uygulayacagim diyordum. Ilk 6 ay sadece anne sutu aldi. Sonra kati gidaya geciste yöntemi uygulamaya basladim. 8. aya kadar cok guzel gitti. Ama dis cikarma donemine girdi ve butun duzen bozuldu. Ondan sonra da tekrar oturtamadim. Daha dogrusu hep yarin baslayacagim diye diye 18 aylik oldu. Sadece corba, ve sulu yemekleri kasiga koyup eline veriyorum. Diger herseyi kendisi yiyor ve yemek saatlerimiz de cok duzenli. Ama cabuk sinirlenip vazgecebiliyorum. Ozellikle tabagi masaya bosalttiginda, yemekleri yere attiginda ve yemediginde. Aksama kadar kendimi yiyorum ac kaldi ac geziyor diye. Annelik iste. Yumrugu kadar midesi oldugunu biliyorum. Diger beni yoran durum her yemekten sonra yikamam gerektigini dusunmem. Ay elini sacina surecek vs.. Bunlar hep benim tekrar cesaretlenmemi kiran seyler.. Az yediginde doymadigi ve kilo kaybedecegi hissi.. Of.. Ikea’nin kollu onlugunu kullaniyorum. Ama ellerini saclarina surecek ve her defasinda yikayacagim diye korkmam cesaretimi kiriyor dedigim gibi.. Digeri de ac kaldigi hissi.. Siz ne yapiyorsunuz?

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 23 Ocak 2016, 01:51 Reply

   Merhabalar,
   Bence artık bebeğiniz kendi açlığını ifade edecek kadar büyümüş. Örneğin benim oğlum yaklaşık bir köfte yanına da azcık sebze yediğinde ben doyduğuna ikna oluyorum fakat çevrem olmayabiliyor. Bazen bazı öğünlerde hiç birşey yemiyor. Ben de teklif edip ısrar etmiyorum. Aç olduğunda bana o bir şekilde sinyaller gönderiyor. Bence içinizi rahat tutun. Banyo konusuna da gelince biz de nerdeyse her akşam yıkıyoruz. Baktık olmuyor siliyoruz. Öyle böyle büyüyecekler işte. Bence cesaretinizi biraz toplayıp azcık sabrederseniz zaten bir kaç aya iyice herşeyi çözmüş olacak ve rahatlayacaksınız. Sevgiler 🙂

   Beğen

 15. Esma 22 Ocak 2016, 14:36 Reply

  Merhaba benim bir sorum var yazınızı yorumları okudum da meyveleri haşlanmış olarak verin diyorsunuz bunun sebebi nedir ? Ve besin değeri düşmez mi haşlandığında ? Cevaplarsanız çok sevinirim

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 23 Ocak 2016, 01:54 Reply

   Merhaba,
   Daha dişi çıkmamış olan bebekler için elma, armut gibi meyveler bazen sert gelebiliyor. Onları biraz yumuşatmak için. Çok yumuşarsa da elleriyle tutamayabiliyorlar. Haşlama değil de buharda pişirme yöntemini kullanabilirsiniz. Hem besin değerini kaybetmez hem de yumuşamış olur 🙂 Sevgiler

   Beğen

 16. Firuze 29 Ocak 2016, 18:01 Reply

  Merhaba
  Kizim 6. Ayina yeni gorcek ama cevremden cok fazla mudahale var kizim daha 3 aylikken yemekleri azcik ucundan tatiriyordi bn ne kadar yapmayin kucuk desemde sanki bnm inadima veriyolar bn yapmayin dedikce kzmda baya istahli zaten aliyo cigniyo blw yontemiyle ek gidaya gecmek istiyorum ama neleri nasil vericem corbayi onune koyup bn bi yandan yedirsem blwye aykiri olurmu bide cay kahve zararli diye biliyorum cocuklar icin gercekden oylemi bebe buskiviide vermek istemiyorum ama vericeksin diyenler oluyo napayim napmalim simdidn cok tesekkurler

  Beğen

  • nejlaertekin 29 Şubat 2016, 01:09 Reply

   Merhabalar. Ne yazık ki herkes annelere karışmaya bayılıyor. Benim de gerçekten çok sinirimi bozan bir durum. Çay kahve kesinlikle vermeyin. Çay demir eksikliğine sebep oluyor. Ayrıca bebeğinizin uykusunu kaçırır. Bebe bisküvisi de hazır işlenmiş bir gıda. Ben kesinlikle önermem. Onun yerine yumurta, ekmek, peynir, tuzsuz zeytin, salatalık, domates yani geleneksel kahvaltı verin. Tabi kahvaltı 8-9 aydan sonra. Şimdi haşlanmış sebze ve yoğurt ile başlayın ek gıdaya. Sonra yavaş yavaş meyve eklersiniz en son kahvaltıya geçersiniz. Herşeyin doğalını vermeye çalışın. Paketlenmiş hazır gıda vermemeye çalışın.Çorbada su olduğundan midesini boş yere şişirir. Sebzeyi direk haşlayıp vermek daha iyi oluyor. Yoğurt da bir kaptan içebilir veya sebzeleri banıp yiyebilir. ilk başta bunlar imkansız gibi görünse de çok çabuk öğreniyorlar. Bol bol sabır öneriyorum. Umarım yardımcı olabildim.Geç cevap için kusura bakmayın. Sevgiler

   Beğen

 17. Dilara Kavus Diler 30 Ocak 2016, 15:38 Reply

  Merhabalar Nejla Hanım,
  Benim 9 aylık bir oğlum var.Anne sütü almıyor.kahvaltı(bulamaç şeklinde genelde ),meyve,çorba ve yoğurt alıyor ortalama 3 aydır ek besin olarak. günde 2 defa gündüz ve gece formul mama veriyoruz.Siz ilk 2 yıl formul mama ana öğün demişsiniz ama biz mamayı ara öğün şeklinde veriyoruz.İştahı fena değil genelde tabağını bitiriyor ama ben yedirirsem ! dr umun tavsiyesiyle kendi kendine yemeyi tecrube etmeye basladık 1 haftadır yeni yeni eline haşlanmış sebze veriyorum dün ufak ufak brokoli verdim gayet güzel aldı ağzına götürdü bayada yedi ama bir anda tıkandı rengi gitti ve çok korktum beraber ağladık o kadar etkilendim.Çok zor toparladım kendimi.:( kendi yeme olayında sormak istediğim şu yemege başladığında biz hiç mi müdahale etmeyeceğiz kahvaltı yoğurt sıvı besinler hepsinimi kendisi yiyecek??biz sadece biberondamı devreye gireceğiz.Eğer öyleyse oyuna çevirmezmi sıvı snucta agzına götürene kadar dökcek ve aç kalcaktır.Bu durumda mama öğününü arttrmakmı lazım ?? Ben çalışan bir anneyim bebeğime aneanesi bakıyor ve tıkanma konusunda benden kat kat panik sadece hafta sonları ben devreye giriiyorum.hafta içide sadece akşam bizle masaya oturuyor yemek için hevesleniyor sıvı bi yemekse ben yediriryorum kendi yiyebilceği besinleri eline veriyorum.1 saat snrada mamasını verip yatırıyorum.Düzenim genelde böyle.Ne yapmam gerekir kendi kendini beslemesi için hangi yolları izleyeceğim birde bana örnek menü verebilir misiniz ? Çok şey istedim kusura bakmayın 🙂 şimdiden teşekkürler…

  Beğen

  • nejlaertekin 29 Şubat 2016, 00:51 Reply

   Merhabalar. Zaten siz yavaş yavaş başlamışsınız blw ye. Ben geç cevap yazıyorum kusura bakmayın 😦 şu ana kadar nasıl gitti acaba? Daha önceden belli bir düzeni olduğu için blw ye yavaş yavaş geçerseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Sadece akşam siz bile yapsanız sizle beraber olduğunda bu şekilde yiyebileceğinin farkında olur ve kafası fazla karışmaz. Zaten biraz büyüyünce kendi yemek isteyecek ve sizin veya annenizin yedirmenize izin vermeyecek :)) Sıvı yemekleri de yavaş yavaş azar azar tabağına koyup vermeyi deneyebilirsiniz. Oyuna çeviriyorlar tabi ki herşeyde olduğu gibi 🙂 sonuçta çocuk olmanın bir kuralı o da 😀 fakat inanın çocuklar kendilerini hiç aç bırakmıyor. Deneyimlemek çok hoşlarına gidiyor. Şimdi oğlunuz 10 aylık oldu zaten. 1 yaş itibarıyla her yemeği verebileceksiniz. Ama en güzel tercihler sebze köfteleri, iyice haşlanmış kuru fasülye, minik kuzu etleri, yoğurt, yani herşeyi kombine edebilirsiniz. Sabah kahvaltısı da omlet yapabilirsiniz yumurta ile. Omletine peynir, yine değişik sebzeler katabilirsiniz. Yani bişeyi bişeyin içine saklama genelde işe yarıyor 🙂 Umarım yardımcı olabildim

   Beğen

 18. Esra 31 Ocak 2016, 13:13 Reply

  Merhaba Nejla hanim benim kızım 10.5 aylık ben eline kendi yiyebilecegi herseyden vermek istiyorum ama esim benim yedirmemi istiyor. Bogulmasindan çok korkuyor. Tamam ben de güveniyorum tam olarak ama daha çok küçükmus öyle diyor. Ben artık kendi kendine yesin öğrensin istiyorum. Hatta geç bile kalmışız. Neyse benim bu durumda ne yapmam lazım çok kararsız kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Beğen

  • nejlaertekin 29 Şubat 2016, 00:25 Reply

   Merhaba Esra hanım. Eşinizle fikir birliği içinde olmanız çok önemli tabiki. Bebeğiniz zaten 1 yaşından sonra kendi yemek isteyecek hatta sizin yedirmenize belki izin vermeyecek. Fakat o zamana kadar kendi yemeye alışması ve ustalaşması için biraz kendi yemek yemiş olması keşfetmiş olması güzel olur, bence eşiniz de onun kendi yemek yediğinde aldığı keyfi görünce daha sıcak bakacak olaya 🙂 Geç kalmış değilsiniz. Bebekler çok çabuk kavrıyor herşeyi. Bence denemekte yarar var.Sevgiler

   Beğen

 19. Aysegul 8 Şubat 2016, 13:36 Reply

  Merhaba Nejla hanim Benin kızım 14 aylik 8 aya kadar anne sütü aldı sonrasında mama takviyesi yaptım yemek yeme alışkanlığını kazandiramadim yemeği doyumsus yemiyor tadiyor yattıktan sonra üstüne mama içiyor 6 aydır hala gündüzleri olmak üzere mama veriyorum dediğiniz önerileri uyguluyoruz fakat bir yemek düzeni oturmadi yaşını geçmesine rağmen mama kullanması beni endişelendiriyor öneriniz nedir bu durumda

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 29 Şubat 2016, 00:19 Reply

   Merhaba Ayşegül hanım. Öncelikle geciken cevabım için özür diliyorum. Çok yoğun bir zaman geçiriyorum. Kızınız 15 aylık olmak üzere sanırım şu an. Bebekler 2 yaşına kadar mama takviyesi alıyor. Hiç endişelenmeyin. Her bebek farklı. Hala mama alıyor olması anormal bir durum değil. Sizin bebeğiniz katı gıdaya daha yavaş alışıyor olabilir. Kesinlikle üstüne gitmeyin ve yanındayken bu endişelerden bahsetmeyin çünkü herşeyi anlıyorlar. Sadece yemek saatlerinde masada sizinle olmasını sağlayın. Önüne çok minik porsiyonlar koyun. Yemezse de üzülmeyin kızmayın. Sizden gördükçe yavaş yavaş sofra düzenine, yemeklere alışacaktır. Fakat diyorum ya belki bu iki yaşında olacak. Sevdiği yiyeceklere öncelik vermeye çalışın. Herşeyden önemlisi bebeğinizin kendini mutlu ve güvende hissetmesi. Gerisi yavaş yavaş gelecektir. Sevgiler 🙂

   Beğen

 20. hatice 18 Şubat 2016, 13:03 Reply

  Merhaba
  yazınız çok güzel teşekkür ederim. benim 6 aylık kızım var ve ortalama 1 aydır patatesi havucu pirinçle haşlayıp çorba olarak verdim. blw fikri kafama yattı. ama öğünleri nasıl belirliycem hangi anlarda formül mama vermeliyim günde neler yemeli??? ve blw ye gecersek artık o yaptığım çorbalardan ve kaşık mamalardan vermicekmiyim ???

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 29 Şubat 2016, 00:13 Reply

   Merhabalar. Çok teşekkür ederim. Gecikme için özür diliyorum 😦 Öğünleri bir akşam bir öğlen olarak verebilirsiniz şu an. Yine formül mama bebeğinizin beslenmesinin yüzde 90ını oluşturmalı. Bebeğinizin sindirim sistemi henüz gelişmekte ve katı gıdaya geçiş çok yavaş olmalı. Patatesi havucu ve ekleyeceğiniz diğer sebzeleri öğlen akşam öğününde de yoğurt verebilirsiniz. Veya tam tersi. Sonradan ikindi öğününe meyve eklersiniz. 8-9 ay civarında da kahvaltıya başlayabilirsiniz. Blw ye geçecekseniz artık kendi yiyeceği için onları bardağa koyup bardaktan içmesini sağlayabilirsiniz. Fakat katı gıdaları haşlayıp eliyle yemesini teşvik etmek daha yararlı bence. Umarım yardımcı olabildim. Sevgiler 🙂

   Beğen

 21. SEDA 20 Şubat 2016, 17:37 Reply

  Merhaba bebeğim 6 aylık oldu ve iki gün önce blw yöntemiyle beslenmeye başladı. Ilk olarak havuç la başladık çok şükür bir sorun yok yalnız günde kaç kere vermeliyim 3 öğün şeklinde mi yapmalıyım, su vermem gerekiyor mu? Son olarak yoğurt ne zaman yemeye başlayacak sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 29 Şubat 2016, 00:07 Reply

   Merhabalar. Öncelikle gecikme için özür dilerim. Eğer bebeğinizde süt alerjisi tarzında bir durum yoksa yoğurda hemen başlayabilirsiniz. Hem yemesi kolay hem yararlı bir besin. Günde 1 öğün sebze ile başlayın. Eğer yoğurt da eklediyseniz 2 öğüne çıkarın. Öğünleri 1 ayda 1 arttırın. En son kahvaltıyı eklersiniz. Katı gıdaya geçtiğiniz an su da vermeniz gerekir. Yemekten yarım saat sonra su verebilirsiniz.

   Beğen

 22. Burcu 27 Şubat 2016, 22:15 Reply

  Merhaba Nejla hn bebeğim 6 ay 9 günlük blw yöntemini duydum be başlamaya karar verdim bugünden itibaren. Sütüm yetmediği için Ek gıdaya 5aylıkken başladık yoğurt ve mamayla ve süt alerjimiz ortaya çıktı. Bununla beraber 2 dişimiz çıktı. Havuç balkabağı armut pürelerine başladım ilk olarak, sade sebze püresini yemek istemeyince her sebzeye armut eklemem gerekince bu böyle olmaz deyip araştırmaya başlayınca da blw yöntemini keşfettim allahtan fakat aklıma takılan soruları da yazınızı okuyunca size danışmak istedim. Havuç haşlayıp verdim bi şekilde tuttu tadına baktı emdi ısırdı büyük parça alınca öğürmeden çıkardı attı ağzından.ısrar etmedim gün içinde 2 defa denedim bunu başarılı. Suyunu biberondan vermeyi kestim kırılmaz cam bardağı al deyince çok heyecanlandı😀 içti suyunu ama bardağa ısırmaya çalışıyor dişlerine zarar verir diye endişeleniyorum çekiyorum. Bu yönteme başladım ama birden püreleri kestim sadece anne sütü ve mama vermeye başladım doğru mu yapıyorum. Acaba gün içinde bi öğün hipp tahıllı ek gıda almıştım ondan mı versem diyorum? Sizce ne yapmalıyım? Bir de önceden püre verdiğim için yine tek tek 3 gün kuralıyla mı devam etmeliyim yoksa daha önce püre halinde verdiğim sebze meyveleri gün içinde dönüşümlü verebilirmiyim kafası karışır mı diye düşünüyorum? Çok uzun ve karışık oldu kusura bakmayın umarım cevap yazarsınız çok teşekkür ederim.

  Beğen

  • nejlaertekin 28 Şubat 2016, 23:59 Reply

   Merhaba Burcu hanım. Siz zaten oldukça güzel bir başlangıç yapmışsınız. Suyunu şimdilik daha yumuşak plastik bir bardaktan verebilirsiniz. Benim oğlum yanlış hatırlamıyorsam 1 yaşına yakındı normal bardaktan su içmeye başladığında. Püreleri kestiğiniz için endişelenmeyin. Daha önce verdiğiniz püre şeklindeki sebzeleri buharda haşlayıp verin 3 gün kuralı yapmayın bence. Fakat yeni ekleyecekleriniz için 3 gün kuralı uygulamanızı tavsiye ederim. Şu an bebeğinizin zaten en büyük oranda besin kaynağı anne sütü ve formül mama. Sağlık bakanlığının broşürleri vardır aile hekiminizde. Şu an sizin yaptığınız bebeğinize bir gurmeymiş gibi değişik yiyecekleri yavaş yavaş tattırmak. O yüzden bazen çok az bazen hiç birşey yemeyebilir. Hiç endişelenmeyin. Sevmezse biraz ara verip öyle tekrar deneyin. Sebze meyveleri gün içinde dönüşümlü verin. Fakat ara öğünler çok fazla olunca ana öğünlerde iştahı olmayabilir.Siz anne sütü ve mama düzenine dikkat edin. Tadımları aç karnına yaptırmayın. O zaman sabırsız oluyorlar ve sinirlenebiliyorlar kendileri henüz istedikleri kadar hızlı yiyemedikleri için. Hipp tahıllı ben de almıştım. Bir iki kez verip bıraktım. Yoğurduna katıyordum ara öğünde. Yarısını döküyordu zaten ama siz de yoğurt sıkıntı olduğu için çorbaya katabilirsiniz. Çorbayı bardaktan içebilir. Umarım yardımcı olabildim. Bu ara çok yoğun olduğum için ancak cevap yazabildim kusura bakmayın. Sevgiler

   Beğen

 23. Burcu 27 Şubat 2016, 22:20 Reply

  Nejla hn birde çorba gibi sıvı gıdaları ne zaman başlamalı ve ne şekilde vermeliyim?

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 29 Şubat 2016, 00:03 Reply

   Bardaktan verebilirsiniz. Şimdi çorba deyince tarhana, yoğurt çorbası falan alerji yüzünden size sıkıntı çıkarabilir. Mercimek de biraz gaz yapabilir. Doktorunuza danışıp sebze çorbası ile başlayabilirsiniz. Mercimek çorbasını sindirim sistemi katı gıdaya biraz daha alıştıktan sonra 7.5 ay gibi başlayabilirsiniz. Ama çorbanın içinde su oranı çok olduğundan besleyiciliği azalıyor. Midesi su ile doluyor. Sebzeyi eliyle yerse daha çok yarar sağlar.

   Beğen

 24. Melek 11 Mart 2016, 02:47 Reply

  Nejla Ertekin hanımefendi yazınıza bayıldım benim bebeğim 9.5 aylık bende geç kalmışım keşke yazınızı daha önce ğörseydim eksik olan yönlerimi ğösterdiğiniz için teşekkür ederim bende bu yöntemi kullanmaya başlıycam ne kadar başarılı olabilirim bilmiyorum ilk önce mama sandalyesi alıcam hep ezerek yedirdiğim sebzeleri haşlayıp önüne koyucam ama köfte ve tavuk olayı biraz beni korkutuyor birde kitabınız varmı tekrar kafama takılan birşey olursa destek almak için şimdiden teşekkür ederim

  Beğen

  • nejlaertekin 14 Mart 2016, 23:48 Reply

   Melek hanım bence kesinlikle geç kalmış değilsiniz. Bebişler herşeyi çok çabuk kapıyor. Kitabım yok, ben ‘O tabak bitecek mi’ isimli kitabı okudum. Size de onu tavsiye ederim. Eğer aklınıza takılan birşey olursa seve seve cevaplarım bana yazabilirsiniz. Başlangıç için tavuk ve köftelerin iyice yumuşak olduğundan emin olursanız daha rahat edersiniz. Çok teşekkürler güzel cümleleriniz için.
   Sevgiler 🙂

   Beğen

 25. Nilgün 16 Mart 2016, 02:03 Reply

  Merhaba bebegim Ekim doğumlu 5ay 14 Gunluk suan. Doktorumuz ek gidaya başlayabilir dedi. Klasik pure yöntemiyle anlatıldı. Fakat bende blw düşünüyorum. Ama korku bende de mevcut. Bugüne kadar anne sutu dışında birşey vermedim gelişimi de gayet iyi gitti. Şimdi ilk sorum su mart sonunda mi baslamaliyim ek gidaya. Mesela havuclu p atatesli pure yapmak yerine başlayıp eline mi vermeliyim. Şunu unutmak istemiyorum tadımlık olacak doymak değil amaç. Yogurduda dediğiniz gibi akşam verebilirim. Meyveye ne zaman geçmeli hangi ay da. Gün içinde kaç defa vermeli haşlanmış sebze vs yi. Sonra emzirmeye devam. Son olarak dadoktor kontrolünde kilo alımı az denirse hazmı geçmeliyiz blw den. Çok teşekkürler.

  Beğen

  • nejlaertekin 16 Mart 2016, 23:07 Reply

   Merhabalar. Bence ek gıdaya geçmek için tam 6 aylık olmasını bekleyin. İlk 6 ay sadece anne sütü deniyor dünya sağlık örgütü doktorları ve sağlık bakanlığı da bunu destekliyor. Havuç ve patatesi eline verebilirsiniz. 3 gün kuralına göre yavaş yavaş doktorunuzun da onayladığı sebzeleri kademeli olarak eklersiniz. İlk etapta tek öğünle başlayın ve ikindi ve akşam arası bir vakitte verebilirsiniz. Sebzeyi bir iki hafta verdikten sonra yoğurt eklersiniz. Yoğurdu da öğlen öğünü olarak ekleyebilirsiniz. Ama başlangıçta herşey çooook yavaş olacak. Yani ilk yoğurt yediğinde bir kaşık yiyebilir sadece. Ve bir öğünün küçük bir çay bardağını geçmemesi gerekiyor. Yiyeceklerden birer ikişer lokma tadacak belki sadece başta. Meyveyi de yoğurt öğününü ekledikten 3 hafta sonra başlayabilirsiniz. Meyveyi nasılsa çoğu çocuk seviyor diye doktorlar meyveyi sebzeleri tattıktan bir süre sonra başlatıyor. Şöyle bir durum var kilo alımı konusunda da 6 aydan sonra hareket çok arttığı için kilo alımı yavaşlıyor. Önemli olan bebeğinizin boy ve kilo olarak Türk çocukları için verilen ortalamanın içinde olması. Kendiniz de besleseniz kilo alımı yavaşlıyor. Boy kilo ortalamasına da internetteki tablolardan ulaşabilirsiniz. Doktorunuz da zaten bilgilendiriyordur.
   Sevgiler 🙂

   Beğen

 26. Panikanne 31 Mart 2016, 13:56 Reply

  Merhaba benim oglum henuz dort aylik bu yontem cok ilgimi cekti ama biraz panik atak bir anneyim 3.5 yasinda kizim var ve biz kati gidalara yeni gectik surekli bogulma tehlikesi geciriyordu cunku simdi olumda ayni olacak diye cok korkuyorum 6 aylik baslasammi acaba ne yapbilirim yardim eserseniz sevinirim

  Beğen

  • nejlaertekin 16 Nisan 2016, 21:46 Reply

   Merhabalar Panik anne 🙂
   Eğer daha küçükken yani 6 aylıktan itibaren yavaş yavaş parmak besinlerle başlarsanız bebeğiniz de daha sert gıdalarla nasıl baş edeceğini öğrenir. Eğer çok huzursuzsanız (hatta her anneye tavsiyemdir) bir ilk yardım kursuna katılabilir veya ilk yardımla ilgili kitaplardan bilgi edinebilirsiniz diye düşünüyorum. Böylece acil bir durumda ne yapmanız gerektiğini de bilirsiniz. BLW nin amacı bebeğin mutlu ve rahat bir şekilde kendi kendine yemek yiyebilmesi. Siz panik olursanız çocuğunuz da rahat olamaz. O yüzden bu tamamen sizin bileceğiniz birşey. Annelikte kesin katı kurallar yoktur. Daha çok içgüdüsel hareket etmek vardır 🙂 Fakat Blw denemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.
   Sevgiler 🙂

   Beğen

 27. Ebru 5 Haziran 2016, 16:21 Reply

  Mrb dişçi anne😄Bızde 6. Aydan ıtıbaren blw ye basladık.suan oglum 8.5 aylık onune koydugum herseyın tadına bakıyor fakat 3-5 ısırık yıyıp oynamaya gecıyor bolcada emıyor su nerdeyse hıc ıcmıyor sızce yedıgı mıktar yeterlımıdır.sevgıler

  Beğen

  • nejlaertekin 5 Haziran 2016, 19:19 Reply

   Merhabalar 🙂 bence kendi bebeğiniz kendi yediği miktarı çok güzel ayarlıyor. Kalori alımını anne sütü ile dengede tutuyor. Ben oğlumu 22,5 aya kadar emzirdim. Anne sütünü keseli 1 ay olacak. Tam manasıyla yeni yemek yemeğe başladı. Anne sütünü kestikten sonra ne kadar yemek yemeye başladığına inanamadım. Yani diyeceğim o ki anne sütü onları ciddi bir şekilde doyuruyor ve besliyor. Şu an sizin bebeğiniz hala günlük ihtiyacının %90ını hatta daha fazlasını anne sütünden karşılıyor. Bu yaş için olması gereken bu. O yüzden içinizi rahat tutun 😊😊😊

   Beğen

 28. gokce 20 Haziran 2016, 16:06 Reply

  merhaba nejla hanim benim kizim 7 aylik 6. aydan beri ben kendim gerek pure gerek catalla ezerek verdim sorum su simdi 7. 5 aylik olduk bebegim pure istemior agzina goturmuor kasigi da elimden alior bende kend kendine yemek istior diye blw yontemini arastirdim eline alior yiyorda ama 7. 5 aylikken nasil blw gecmeliyim ogun mu vermeliyim yoksa 6. aayda oldugu gibi bi besini 3 kuraliyla mi tek bir ogunde mi yani silbastan mi baslamam lazim yoksa ogun ogun biseler vermeliyim mi

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 19 Temmuz 2016, 16:45 Reply

   Merhabalar 😊 Öğün öğün başlayabilirsiniz 3 gün kuralı uygulamanıza gerek yok. Ancak yeni besinlerle tanıştırırken uygulamanız gerekiyor. Ben de 7,5 ay civarında başladım. Bir öğün yoğurt bir öğün sebze veriyordum başta sonra meyveyi ekledim. Bu işin aslına bakarsanız net bir kuralı yok. Bebeğinize ve kendinize en rahat nasıl geliyorsa öyle hareket edin 😊

   Beğen

 29. cigdem 13 Temmuz 2016, 22:14 Reply

  Necla hanim merhaba. Benim oglum 8ay 8 gunluk oldu. Yazlikta oldugum icin blw ye evde gecmistim fakat mama sandalyesi olmadigi icin devam edemedik. Esime getirtecegim on gun sonra. Zaten kendim de yediremiyorum ne kadar ugrastiysam. Cok net ve inatci bir oglum var. Kesinlikle reddediyor corba vs yi.hic tasvip etmesem de tv denedim reklam denedim oyuncak naptiysam hicbirine iyiki de yuz vermedi. Dolayisiyla blw den baska carem yok😀sormak istedigim elbette her bebekte farklilik gosteriyordur da ortalama olarak ne kadar surer bu ogrenme sureci ve tam olarak bitirir yemekleri? Kitabi aldim iki ay once ama daha sayfasini acamadim bu arada. Kendim yaptim biseyler.yemiyorda zaten cogunlukla. Yogurt corbasi muhallebi haric. Biberonu kendisi tutmak kosuluyla muhallebiyi gece biberondan versem olmaz mi? Yiyor biberonla birtek muhallebiyi cunku bol miktarda.Anne sutu aliyor fakat burada iki gun once goturdugum doktor emme araligini 4-5 saate cikarin dedi yemek yemesi icin. Ki ben her saat veriyordum buna ragmen 100 gr almis bu ay. Emekleme hareket ve sicakta elbette etkilidir fakat normalde 400 civari aliyodu. Simdi korkum blwyle 100gr i da almaz geriye duserse? Sevgiler, tesekkurler..

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 19 Temmuz 2016, 16:49 Reply

   Merhabalar. Öncelikle oğlunuz ne zaman emmek istiyorsa anne sütüne ulaşabilsin. Ben anne sütüne 1 yalından önce sınırlama getirilmesine karşıyım. Çünkü hala enerji kaynağının en büyük kısmı anne sütü, şu an bebeğiniz keşif aşamasında. Benim oğlumun tam annelerin istediği gibi yemek yemeye başlaması 22 ayı buldu 🙂 6. Aydan sonra zaten kilo alma hızı düşecek çünkü gelişimi yavaşlıyor. İçinizi ferah tutun 😊

   Beğen

 30. DENİZ 21 Temmuz 2016, 10:06 Reply

  Merhaba Nejla Hanım. Benim oğlum 9,5 aylık. 11,5 kilo ve 80 cm boyunda. ek gıdaya 7. aya girdiğimizde buharda pişirdiğim sebzeyi telden geçirip z.yağıyla yumuşatarak başladım, yoğurt ve meyve püresi de veriyorum. ek gıdaya başladıktan 2-3 hafta sonra oğlum bundan sıkılınca sebzeleri çatalla ezerek vermeye başladım. yaklaşık 8 – 8,5 aylıkken de yemeklerimizi tuzsuz yapıp ona da vermeye başladım. Anne sütünü öğünle değil her istediğinde veriyorum, geceleri de 2-3 defa emziriyorum. Blw yöntemine geçmek istiyorum çünkü artık bebeğim de bunun sinyallerini veriyor, mesela dün çorbasını ne yaptıysam içiremedim. en son kaşığı eline verdim benim yardımımla tutmasını sağladım, diğer eli de kasenin içinde çorbayı avuçlar vaziyette bütün kase çorbayı ve yoğurdu yedi. Ancak benim sıkıntım acilen göreve dönmek durumunda kaldığım için Blw yöntemini istesem de uygulayamıyorum. Şimdilik annem geldi yardıma ama oğlum epey hareketli ve annemde yaşlı olduğu için yemeklerini ben yedirmek durumundayım. Ve en önemlisi istediğim zaman meme veremeyecek olmam. Sabah 8 gibi çıkmadan emzirip uyutuyorum, öğle gittiğimde emziriyorum ve akşam 5 te. 5’ten sonra kolay nasılsa yanındayım diye. İşe başlamamdan dolayı emzirmedeki bu azalma oğlumu aç bırakır mı? Normalde rutinimiz ;
  – sabah 6 kalkış(emiziriyorum)
  – 7,30 kalvaltı (1 çay bardağı keçi yoğurdu içerisinde 1 yumurta sarısı ve yanında isterse peynir ve ufacık da olsa bir parça taze simit-simidi çok seviyor)
  – 9:00 öğle öncesi uykusu yatış(emziriyorum)
  -10:30 kalkış( emziriyorum)
  – 12:30 öğle yemeği( 1 ç.bardağı yoğurt, yanında yarım çay bardağı sebze yemeği yada robotta çekilmiş et)
  – 13:30-14:00 civarı öğleden sonra uykusuna yatış(emziriyorum)
  – 15:30 kalkış (emziriyorum)
  – 16:30 yarım kase çorba+ yarım kase yoğurt
  – 17:30 emziriyorum
  – 19:30 meyve püresi(yarım muz+2 kayısı+yarım küçük armut) ve yarım kase yoğurt
  – 20:30 akşam uykusu (emziriyorum)
  geceleri de 2 yada üç defa daha meme veriyorum kendi kalkıp isterse.. Ayrıca yukarıda yazdığım emzirmelerin dışında da meme veriyorum. mesela oyun oynarken birden oyunu bırakıyor ve gelip mememe yapışıyor sonra tekrar oyuna dönüyor.
  biraz uzun oldu sanırım ama bunları yazmamın sebebi iş sebebiyle emme olayı ister istemez azalacak sadece sabah işe gitmeden öğlen ve akşamları verebileceğim acaba formül mama vermeme gerek var mıdır? Mama yanlısı biri değilim şimdiye kadar çok şükür hiç vermedim. Bütün bunların yanı sıra BLW yöntemine de artık başlamam gerek diye düşünüyorum, çünkü oğlum hem fiziksel hem nörolojik gelişim açısından ileride. ben de bu ilerlemeye her anlamda destek olmak durumundayım diye düşünüyorum.

  Beğen

  • nejlaertekin 22 Temmuz 2016, 00:20 Reply

   Merhabalar Deniz hanım. Anladığım kadarıyla oğlunuz gerçekten yaşıtlarının ortalamasının üzerinde gidiyor 🙂 maşallah diyeyim. Sizin oğlunuz zaten düzenini güzel bir şekilde oturtmuş. Oğlunuz aç kalmaz hiç merak etmeyin. Bütün gün yiyeceklerle idare edip siz akşam evde olduğunuz süre içerisinde ve gece uykusunda anne sütü ihtiyacını giderecektir. Zaten ek gıdaya geçişini sağlamışsınız. Öğlen eve gelmeseniz bile oğlunuz idare edebilir. Emme sıklığının artması şu an sizle olan bağını güçlendirmek içindir diye düşünüyorum. 9 ay civarında bebekler anneyi kaybetme korkusunu daha güçlü yaşıyor ve sizi kaybetmeyeceğini anlaması ya da gittiğinizde geri geleceğinizi anlaması yaklaşık 18 ayı bulabiliyor. Benim oğlum 9-18 ay arasında tuvalete gitmeme bile izin vermiyordu. BLW ye gelince akşam yemeklerinde yapsanız bile çocuğunuz kolaylıkla adapte olur. Bizde genelde akşam yemekleri en çok yenen öğün oluyordu ve masada kalma süresinin en uzun olduğu zaman oluyordu. Sadece akşamları ve haftasonları BLW uygulayarak da öğrenebileceğinizi düşünüyorum. Umarım sorularınızı cevaplayabildim 🙂 Sevgilerimle

   Beğen

  • nejlaertekin 22 Temmuz 2016, 00:23 Reply

   Bence formül mama vermenize gerek yok bu arada fakat emin olmak için çocuk doktorunuzla görüşmenizi öneririm

   Beğen

 31. Zehra 10 Ağustos 2016, 21:26 Reply

  Merhabalar benimde 11 aylık bi kızım var bende hep purelerle corbalarla kendim besledim ama artık ne corba ne yoğurt ne meyve sebze hiç bir şey yemiyor tüm gün elimde tabak peşinde geliyorum anne sütü alıyor ama zayıf bir bebek kilosuna çok takilmiyorum ama yemediği zamanlar aşırı derecede üzülüyorum aç kalıyor diye dün bi deneme yapmak istedim armut ve seftaliyi parmak seklinde doğrayıp koydum önüne ama tatmak şöyle dursun agzina uzaklaştırması bile hepsi yerde. Bir de mama sandalyesinde oturmak istemiyor çok hareketli surekli evin içinde gezmek istiyor geze geze de bir şey yiyemiyor haliyle. Ve ben bir ay sonra ise dönmek mecburiyetindeyim ne yapacağımi şaşırmış durumdayım lutfen bana da bi yol gosterin

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 24 Eylül 2016, 23:29 Reply

   Zehra hanım merhabalar. Anne sütü gerçekten mucizevi bir besin ve çocuklara çok fazla enerji veriyor. Ben kendi oğlumu 23 aylıkken sütten kestim ve tam manasıyla o zaman yemek yemeye başladı diyebilirim. Geriye dönüp baktığımda boşuna evhamlanmışım diyorum inanın. Benim de aç kalıyor mu endişem vardı hep. Sütten tamamen kestiğim gece uyanıp buzdolabına gitti oğlum. Gecenin bir köründe oturup ekmek, peynir, muz ne bulduysa yedi. Gözlerime inanamamıştım. Onu takip eden 10 gün boyunca gece uyanıp yemek istedi. Başucumda ekmekle uyuyordum artık. Yani anne sütü çok doyurucu ve besleyici. Zayıflık tamamen genetikle ilgili. Eğer bir hastalığı yoksa ve normal değerlerin çok altında değilse içinizi rahat tutun. Şu an ona yemek yemeği öğretiyorsunuz. O henüz tatma aşamasında. Siz işe dönseniz de çocuğunuz ona bakan kişiye kendini çok iyi anlatır merak etmeyin. Hiç ısrar etmeyin herşey yoluna girecek. Israr ters tepiyor çocuklarda. Kendi haline bırakın. Sevgiler 🙂

   Beğen

 32. İlke İrem 14 Ağustos 2016, 01:25 Reply

  Merhaba Nejla hanım 🙂 Kızım 1 yaşına girmek üzere yaklaşık 6. ayında ek gıdaya başladık bir kaç ay ben besledim daha sonra alışsın diye tüm yiyeceklerini (çorba ve yoğurt hariç) kendi yemesine müsaade ettim farkında olmadan acıcık ucundan blw uygulamışım bunu yeni öğrendim. Yani ek gıdaya başlarken böyle bir yöntemden haberim yoktu sonradan öğrendiğimde çorba yoğurt faslını bi hayli geçmiştik. Kızım hiç bebe bisküvili bulamaç yada muhallebi vs yemedi yani kendi zorla beslenmek istemedi. Zeytin peynir yumurta vs kendi yemek istedi. 8aylıkken bardaktan 10 aylıkken de pipetten içmeye başladı içeceklerini (biberon almadı). Bizimle birlikte kahvaltısını ve akşam yemeklerini yedi hala aynı yöntemle devam ediyoruz doğal olarak her yer batıyor (önlük de kabul etmiyor) hoş bu benim için problem değil ama dışarıda yemek yediğimiz zaman kıyafetleri (ki bu da benim için sorun değil ama eşimin ailesiyle yaşıyoruz tahmin edebilirsiniz olayımızı), bir başkasında yediğimiz zaman yerler batıyor. Yavaş yavaş çatal ve kaşığa başladık kaşığı sadece kıvamlı şeylerde kullanmasına izin veriyorum (çünkü sadece onları yapabileceğini düşünüyorum sanırım müsaade edip bakmalıyım) şimdilik, ama çatalı kullanıyor. Çok uzattım farkındayım benim derdim bu sadece bizde mi böyle oluyor yoksa bu yöntemde herkeste mi durum aynıdır ve bu elden çatal-kaşığa geçişi nasıl destekleyebilirim yada bu süreçte neler yapabilirim yada bu ortalık batırma dönemi geçecek mi 🙂 çok soru sordum hakkınızı helal edin. Şimdiden teşekkürler 😀

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 24 Eylül 2016, 23:35 Reply

   Ahh çok tatlısınız. Siz zaten çözmüşsünüz bu işi sizi tebrik ediyorum. Annelik içgüdüsü herşeyi çözüyor 🙂 Ben başka eve gittiğimde altına ince bir örtü ya da bez seriyorum. O zaman yemekten sonra herşeyi tek seferde kaldırıyorum. Her yer çok kirleniyor evet ama 18 aydan sonra çatal kaşık tutma becerileri baya gelişiyor. ‘ yaşında çok iyi bir noktaya geliyor. Nerdeyse hiç dökmüyor şu an Kaan. Tabi çocuğun pratik yapmasıyla da alakalı. Tahmini 18 aydan sonra rahatlarsınız. Kendi zaten siz çatal kaşıkla yediğiniz için sizden bakarak aynısını yapmak isteyecek. Siz çatalı kaşığı önüne koyun. Yapamayıp sinirlenirse ya da sabrı tükenirse çatalı yiyeceğe batırıp siz verin. Yani aslında benim size tavsiye yazmama bile gerek yok siz olayı çözmüşsünüz 🙂 aynen böyle devam edin..Sevgilerle 🙂

   Beğen

 33. Hayriye Ozbadur 23 Ağustos 2016, 21:28 Reply

  Merhaba yazılarınız benim ve oglum icin super oldu. keske önceden okuyabilseydim.. oglum 5 aylık olduğunda doktorumuz kilo alimi yeterli degil diyerek ek gıdaya başlamamızı istedi. bugüne kadar hep ben yedirdim. ama oyunla ama şaklabanlıkla yemesini sağladım. boyu 76 cm kilosu 9,5 kg. sabah kahvaltısı öğlen ve aksam yemekleri pütürlü sekilde verdim ara öğün olarak yogurt yada kefir verdim meyvelerden elma armut şeftali nektarin erik yıyor. . ayrıca her istediğinde emiyor emmesine kesinlikle sınırlama getirmedim zaten memeye cok düşkün bir bebek. Blw yöntemini araştırdım ve cok mantikli geldi bu yönteme başlamak istiyorum ama acaba gec mi kaldım? başlarsam direk öğün olarak mı başlamalıyım yoksa tadımlarla mi? suana kadar herhangi bir gıdaya alerjik reaksiyon vermedi. iki gündür deneme amaçlı Blw yapıyorum ve tabiki bana göre cok az yıyor🙃 mesela bugun sadece yarım zeytin, zeytin büyüklüğünde pancake çeyrek armut yarım hurma iki yudum kefir çeyrek kabak bir tek pirzolanin kemiğini emdi Etlerini tükürdü. Klasik anne endişesi sorum geliyor AÇ mı kalıyor yanlış mı yapıyorum kendim beslemeye devam mı etmeliyim bu saatten sonra BLW icin gec mi???? sadece Sütüm bebeğimin gelismesi icin yeterli oluyormudur???

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 24 Eylül 2016, 23:51 Reply

   Merhaba Hayriye hanım 🙂 ne yazık ki klasik bir genel algı var kilo alımı yavaşlayınca ek gıdaya geçilmeli gibi. Şu an bebeğiniz kaç aylık ? BLW için hiç bir zaman geç değil. Sadece büyüdükçe alışması biraz zorlaşabilir. Öncelikle şunu söyleyeyim sütünüz kesinlikle bebeğinizin gelişmesi için yeterli olur. Özellikle 1 yaşına kadar. 6.aydan sonra ek gıda tadımı başlıyor ve amaç 1 yaşına kadar değişik tatlara alışıp 1 yaşından sonra sağlıklı az tuzlu sofra yemeklerine geçebilmesi, alerjisi varsa bunu tespit edebilmek. Yani çocuğunuz şu an günlerce yemek yemeyip anne sütüyle beslenedebilir bu da çok normaldir. Fakat ek gıdanın amacı yavaş yavaş çocuğu alıştırmaktır. Günde 5 öğün sürekli yemek vermek çocuğun doğasına da aykırı. Çocuğunuza destek olun sizin yardımınızla yiyecekleri keşfetsin, tatsın, dokunsun, mıncıklasın 🙂 Benim şimdiki aklım olsaydı hiç endişelenmezdim. Çocuğumla vakit geçirmenin tadını çıkarırdım 🙂 Doğan büyüyor diyorlar ya öyle gerçekten. Oğlum bu akşam yemek yemek istemedi. Ben de itiraz etmedim. 1.5 saat sonra yatağa gittiğimizde aç olduğunu söyledi. Tekrar kalktık ve koca bir tabak yemek yedi. Yani kendileri en doğrusunu biliyor bize de düşen onlara ve iradelerine saygı göstermek 🙂 Sevgilerimle 🙂

   Beğen

 34. emine 10 Eylül 2016, 19:13 Reply

  Mrblar benim oglum birkac gune 14 aylik olacak ve hicbirseyi kendi yiyemiyor icemiyor.ben inanin bu yontemleri yeni ogrendim ve suan cok panik oldum.cocugum puturlu seyleri bile yiyemiyordu pure bile bogazina takilsa kusuyordu ki hala oyle ama biraz daha duzeldi.oyle azicik kusmak diil midesindeki hersey cikana kadar kusuyor ve cok kotu oluyor bi ara kustugu icin yemekten korktu ve yemek istemedi bende o ara pes ettim herseyi yeniden pure yaptim ama bir suredir yeniden biraz olsun kati seylere alistirmaya calisiyorum.simdi bende oglumun kendi kendine yemesini istiyorum cokmu gec kaldim ne yapmaliyim lutfen bana yol gosterirmisiniz

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 25 Eylül 2016, 00:04 Reply

   Merhabalar Emine hanım. Panik olmayın. Bu yöntemleri herkes 6. aydan itibaren uygulayacak diye bir kural yok tabi ki. Söz konusu çocuk olunca hiç bir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Her çocuk farklı. Bazı çocuklar daha hassas oluyor ve çok daha çabuk kusuyor. Çocuğunuz anne sütü ve mama alıyor mu? Bu kadar hassas bir çocukta bir anda BLW ye geçmeniz yanlış olur. Fakat yiyecekleri hafif pütürlü hale getirip kendi yemesine teşvik edebilirsiniz. Yani çok sıvı birşey verdiğinizde bardağa koyup kendi kendine içmesi için yardımcı olabilirsiniz. BLW nin amacı çocuğun kendi yemesi, doyduğuna kendi karar verebilmesi ve iradesi dışında ağzına yiyecekleri tıkıştırmadan 2 yaşına kadar çocuğun yemek yemeyi öğrenebilmesi. Tabi nasıl başlarsanız öyle gidiyor. Biraz pütürlüye geçtiyseniz burdan geri dönmeyin sakın. Her 3 haftada bir pütürlülüğü arttırın. Çorba tarzı şeyleri 18. aydan sonra kendi kaşıkla ağzına götürmeye başlayabilir. O yüzden kaşık kullanmaya teşvik edin. Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan birşey olursa yine yazın lütfen. Sevgilerimle 🙂

   Beğen

 35. Fatoş 11 Ekim 2016, 09:00 Reply

  Merhabalar benim 20 aylık bir kızım var çok iştahsız bir bebek her öğümümüz kabus gibi geçiyor ben blw yöntemini yeni gördüm çok geçmi kaldım sizce yoksa başlayabilirmiyim yemeklerini benim zorumla yiyor hep reklemlarla televizyon karşısında bu durum benide onuda çok yoruyor hala anne sütüde alıyor bazıları anne sütünü bırakırsa iştahının açılacağını söylüyor ama ben kıyamıuorum bıraktımaya bu yöntem işimize yararmı diye sormak istedim saygılarımla

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 12 Şubat 2017, 23:40 Reply

   Merhabalar, evet anne sütünden kesilince iştah açılıyor ama bu demek değil ki şimdi kesin. Şstediğiniz kadar emzirin bence. Yemek konusunda da önce siz kendinizi rahatlarım ve hiç üzerine gitmeyin. Bence çocukların kendi kendini koruma mekanizması var asla aç kalmazlar. Biraz kendi haline bırakın, beraber yemek hazırlayın birşeyler pişirin sonra beraber yiyin.
   Bu şekilde daha çok sevdirebilirsiniz. Ama tv telefon tablet gibi şeylerri yemek saatinde kaldırın bence 🙏🏻

   Beğen

 36. NESLİHAN 5 Ocak 2017, 23:06 Reply

  merhaba nejla hanım.7 aylık bir kızım var.6.aya girdiğimizde bazen sebzeleri tek tek verdim bazen püre yaparak verdim.sonra yoğurt vermeye başladım.3 gündür de yumurta sarısı veriyorum.artık her öğünde birşeyler mi vereyim yoksa tadımlıklara devam mı edeyim.

  Beğen

  • nejlaertekin 24 Mart 2017, 21:56 Reply

   Neslihan hanım merhabalar. Yorumunuzu çok geç gördüm kusura bakmayın. Nasıl gidiyor ek gıda 😊 Ben görene kadar siz baya aşama katettiniz muhtemelen 🤗

   Beğen

 37. tugbaaaaaaaaaaa 23 Mart 2017, 23:20 Reply

  Merhabala 13 aylık bir kızım var 10 kilo şu an.ama ek gıda konusunda çok başarısısız.katı gıdayı çok güzel çiğniyor ama yutmuyor.hep muhallebi kıvamında istiyor.muzu bile yutamıyor.çok yoruldum bende herşeyi çigeyip tükürüyor.bu konuda ne yapablrm saygılarla

  Beğen

  • nejlaertekin 24 Mart 2017, 21:53 Reply

   Merhabalar 🙂 bence önce biraz püreleri daha pütürlü hale getirin, 2-3 hafta sonra biraz daha. Böyle böyle aşama aşama gidin alıştıra alıştıra. Bazı çocuklar daha geç alışıyor. Kilosu da iyi, zaten kiloya takılmayın. 1 yaşından sonra kilo alma çok yavaşlıyor. Sağlıklı sınırlar içinde olduğu sürece endişelenmeyin. Tam Katı gıdaya da aşama aşama geçin bence bir anda geçmek zorlayabilir. Sevgilerimle

   Beğen

 38. Yeşo 17 Ocak 2018, 00:36 Reply

  Meehaba.3 gün kuralını uygulayamadınız anladığım kadarıyla. Eğer öyleyse sorun yarattı mı? Alerjik bir durumla karşılaştınız mı?

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 9 Mart 2018, 13:02 Reply

   Merhabalar,
   3 gün kuralını uygulayarak kademe kademe arttırdım verdiğim yiyecek çeşidini. Hatta çilek tarzı alerji yapma ihtimali yüksek olan yiyecekleri 2 yaşına kadar vermedim. Bence 3 gün kuralını uygulamakta fayda var. Çocuk doktorunuz aksini önermedikçe tabi 🙂
   Sevgilerimle

   Beğen

 39. tugba 17 Ocak 2018, 13:15 Reply

  Nejla hanım merhaba ,
  Benim on aylık bı bebeğim var. Malesef emziremiyom sütüm gitti çeşitli nedenlerden ötürü.
  Mama kullandık. Mamayı da altı aylıkken reddetti sadece gece ismeye başladı.Bende
  Yemek vermeye başladım. Tabi hepsini deneyerek çok şükür alerjimiz yok hiç bir gıdaya.
  Ancak kendi yemek yemek istemiyor. Ben yediriyorum. Bazen yoğurdunu eline kaşığı tutturarak ağzına götürüyor ama bı üç kasıktan fazlasını geçmiyor tabi benim yardımıyla
  Eline meyve veriyorum minik minik yiyebildigi kadar yiyor. Sizin yazınızı okudum kendi ne kadar yiyeceğini bilir demişsin iz ancak ben kıyamıyorum. Zaten mama içmiyor anne sütü yok bide yemek yedirmezsem çünkü kendini yeteri kadar besleyemeyecek, sağlığına zarar gelir diye düşünüyorum. İnşallah biraz büyüyünce kendisi alışır zamanla diye düşünüyorum.Sizce alışır mı?

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 9 Mart 2018, 12:59 Reply

   Merhabalar,
   Hamilelik ve iş yoğunluğumdan ötürü yeni dönüş yapabiliyorum. Umarım iyi gidiyordur. Hiç endişelenmeyin, çocuklar çok çabuk adapte oluyor. Ne zaman başlasanız geç değil. Doktoru boy ve kilo takibi yapıyordur. Siz yardımcı olun tabi ki ama kendi yemesi için de teşvik edin bence. Ekranla yemek yedikleri zaman kendileri ne zaman doyduklarının çok farkında olamıyor maalesef. Yani bilinçsizce yiyorlar. Bence azaltarak ekranı kaldırmayı deneyin.
   Sevgilerimle

   Beğen

 40. tugba 17 Ocak 2018, 13:18 Reply

  Birde ne yazıkki bı şey izleyerek yemek yemek istiyor. Buda büyüdükçe asariz diye ümit ediyorum. İzah ederim anladığı yasa geldiği zaman. Umarım düşündüğüm gibi olur.

  Beğen

 41. Selcan 3 Mart 2018, 01:21 Reply

  Şimdiye kadar o kadar siteden o kadar şey okudum beni çorba ve yoğurt mevzusunda en iyi aydınlatan siz oldunuz çok teşekkür ederim..ben de geçen ay ek gıdaya geçtim ama tadımlık işte sonra bi kaptırdık öyle kendimizi çorbalar ilikli et suları en organik tarhanalar püreler vs baktım bizim küçük adam hem armut piş ağzıma düş oldu 😀 Ve ben yemek yiyememeye başladım çünkü arka arkaya bekleyen bi küçük adam 😀 Dünden beri blw yöntemine geçiş yapmış bulunuyorum..pek hoşlanmadı bizimki ama alışıcak dimi alışacak 😀 Şimdilik genelde yumruğunu yiyor arada ağzına gidiyor ama tabi klasik yöntemdeki gibi değil napalım öğrenecek yavaş yavaş..tekrar teşekkür ederim sevgiler

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 9 Mart 2018, 12:56 Reply

   Çok teşekkürler ne mutlu bana 🙂 Benim de 7 ay sonra BLW maceram yeniden başlayacak. Dönüp tekrar kendi yazdıklarımı okuyacağım 🙂 bu arada çok güzel alışıyorlar ve vakit nasıl geçiyor anlamıyorsunuz
   Sevgiler

   Beğen

 42. Menekşe 20 Mart 2018, 19:58 Reply

  Nejla hanim Merhaba benim oglum var 10 aylik ve 6ci disini çıkarıyor hic bisey yemiyor kahvaltilarda yumurta peynir veriyorum ertesi gün yumurtapeynir cci bebe karıştırıyorum oglen.yogurt vermeye calisiyom yemiyor pirinç unu veriyorum asla agzina almiyor. Merve veriyorum yemiyo aks.corba yapiyorum yemiyo suan 79cm 9.330 gr disten dolayı yemiyor diyo doktorlar ve boyu uzun diyor sizce neler yapabilirim ve yemek muhallebi çeşitleri nereden bulabilirim hep ayni yaziyor sitede cogunlukla kahvaltisimda nasil cesitler yapicam.bulamiyorum ne.olur yardimci olun cok.zayif oglum ve cok.hareketli

  Beğen

 43. Menekşe 21 Mart 2018, 09:44 Reply

  Nejla hanim Merhaba benim oglum var 10 aylik ve 6ci disini çıkarıyor hic bisey yemiyor kahvaltilarda yumurta peynir veriyorum ertesi gün yumurtapeynir cci bebe karıştırıyorum oglen.yogurt vermeye calisiyom yemiyor pirinç unu veriyorum asla agzina almiyor. Merve veriyorum yemiyo aks.corba yapiyorum yemiyo suan 79cm 9.330 gr disten dolayı yemiyor diyo doktorlar ve boyu uzun diyor sizce neler yapabilirim ve yemek muhallebi çeşitleri nereden bulabilirim hep ayni yaziyor sitede cogunlukla kahvaltisimda nasil cesitler yapicam.bulamiyorum ne.olur yardimci olun cok.zayif oglum ve cok.hareketli

  Beğen

  • nejlaertekin 24 Mart 2018, 20:01 Reply

   Merhabalar Menekşe hanım,
   Çocukların genelde 6-7. aydan sonra büyüme hızı yavaşlıyor. Bebeğinizin boyu ve kilosu gayet normal. Endişelenmeyin, doktorunuz da herşeyin yolunda olduğunu söylüyorsa stres yapmayın. Sizin stresinizi bebeğiniz de hisseder ve yemek zamanları onun için keyifli olmaktan çıkar. Dönemsel olarak çocuklar daha az ya da daha çok yemeyi tercih edebilirler. Kahvaltıda yumurta, omlet, peynir, tereyağ, salatalık ve tuzsuz zeytin verebilirsiniz. Pekmez verebilirsiniz. Tabi ki bunların hepsi alerjisi yoksa ve çocuk doktorunuz da onaylıyorsa
   Sevgiler

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: