BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA-BELİRTİLER VE YAPILMA(MA)SI GEREKENLER

 baby-teeth-care-tips

Bebeklerde ilk süt dişlerinin sürmesi yaklaşık 6.ay ile 12.ay arasında olur. Süt dişlerinin tamamlanması da 23. ile 33. aylar arasında yani yaklaşık 2.5-3 yaşları arasındadır. Bebeğiniz 1 yaşında ise ve hala süren bir dişi yoksa diş hekiminize danışmalısınız.

Bazen bebekler dişli doğabilir ya da doğumdan hemen sonra bebeklerde diş sürebilir. Bu dişler genellikle sallanan dişlerdir ve bebek yutabilir ya da nefes borusuna kaçabilir düşüncesiyle çekimi gerekir. Yaratacağı başka bir problem de beslenme sırasında annenin göğüs ucunun tahriş olmasıdır. Böyle bir durumda bir dişhekiminin müdahalesi gerekir.

Diş Çıkarma Belirtileri

IMG_0277

1-Salya akışında artış

Bebeklerin 10. haftada salyaları akmaya başlar. Daha bebek 3 aylıkken çevreden ‘diş çıkarıyor galiba ‘ yorumları gelmeye başlar ama bu salya akışı diş çıkarma ile alakalı değildir. Yaklaşık 6 aylıkken bir anda artan salya akışı diş çıkarma belirtisidir.

2-Göz yaşarması

3-Yanaklarda kızarıklık ve döküntü(dermatit)

Bebeğinizin yanaklarında sanki allık sürmüşsünüz gibi çok belirgin kızarıklık görebilirsiniz. Yüzünde kuruluk ve döküntü de olabilir. Bu bölgeleri nemlendirici ile nemlendirmeye özen gösterin.

4-Kulak çekme

Bebekler diş çıkarma döneminde yanak ve kulaklarını çekiştirirler. Çünkü dişleri ve diş etlerini besleyen sinirlerle kulak ve yanakları besleyen sinirler aynı sinir dalından çıkarlar. Böylece bebek diş sürme ağrısını kulak ve yanağındaymış gibi hissedebilir. Yalnız diş sürmenin haricinde kulak iltihabı olduğu zaman da bebekler kulağını çekiştirir. Böyle birşeyden şüpheleniyorsanız mutlaka çocuk doktorunuza danışın.

5-Isırma ve elle kaşıma isteği

Bebeğiniz sürekli birşeyleri ısırma isteği duyar. Oyuncakları, biberonu, göğsünüz, parmağınız veya eline geçirdiği herhangi bir şey 🙂 Eliyle diş etini kaşır.Diş sürerken oluşan kaşıntı ve ağrıyı bu şekilde azaltmaya çalışır.

6-İştahsızlık

Genelde katı gıdaya geçmiş bebeklerde katı gıdaya karşı iştahsızlık görülebilir. Anne sütü alan bebeklerde normalden fazla emme isteği, memeyi ağızda tutma isteği oluşabilir.

7-Uyku bozuklukları

Bu kısım anneleri ve bebekleri en çok zorlayan kısım. Kaan diş çıkarırken diş çıkarma ile ilgili anlatılan kötü maceraların ne yazık ki gerçek olduğunu anladım. Kimsenin içini karartmak istemiyorum. Her bebek her konuda olduğu gibi diş çıkarma konusunda da pek çok farklılık gösteriyor tabi ki. Kaan’ın 7 aylıkken alt ön iki dişi çok rahat sürdü. 1-2 gece uykusuz kaldı. Fakat yaklaşık 10 aylıkken 5 tane dişi daha aynı anda sürmeye başlayınca bu uykusuz geceler 1 hafta sürdü. 1 hafta boyunca geceleri saat başı bazen yarım saatte bir uyandı. Emziğini kendi kendine bıraktı. Önceleri nedenini anlamamıştım. Bir anda emziğini tüm ısrarlarıma rağmen almaz oldu. Çocukcağızın 5 dişi birden geldiğinden canı acıyormuş. En azından emziği bıraktırmakla uğraşmayacağım diye kendimi teselli ettim artık. Tabi gece iyi uyuyamayınca bebeklerde gündüz asabilik ve tahammülsüzlük oluyor ne yazık ki. Evet en zoru uykusuzluk bana göre. (Bunu eskiden uykuya hiç düşkün olmayan biri olarak yazıyorum 🙂

8-Dişin süreceği yerde kızarıklık ve kabarıklık

Genel olarak hafif bir kızarıklık ve kabarıklık görülebilir. Fakat çok nadir de olsa diş etinde bezelye büyüklüğünde morumsu kırmızımsı renkte bir şişlik oluşabilir. Böyle bir durumda mutlaka diş hekiminize danışmalısınız.

Bütün bu belirtilerin yanı sıra genel olarak uykusuzluk ve iştahsızlıktan dolayı vücudun genel direnç kaybına bağlı olarak görülen belirtiler de var. Bunlar ateş, kilo kaybı, kusma, ishal, öksürük ve solunum bozuklukları olarak sıralanabilir. Fakat bilinenin aksine diş çıkarmanın kendisi bu son yazdıklarıma sebep olmaz. Yani diş çıkarma ateş yapar, ishal yapar diyemeyiz. Yapılan çalışmalar bu olayların diş sürme sırasında rastlantısal olduğunu göstermiştir. Diş çıkarma ile alakalı olanlar yukarda sıraladığım 8 maddedir. Bebeğinizin ateşi, geçmeyen ishali, öksürüğü varsa mutlaka çocuk doktorunuza danışmalısınız. Bunların diş sürme ile doğrudan alakası yoktur.

Diş Çıkaran Bebeğinizi Rahatlatmak İçin Yapabilecekleriniz

Baby-First-Teeth

1-Masaj: Ellerinizi yıkadıktan sonra dişin sürmek üzere olduğu bölgeye parmağınızla masaj yapabilirsiniz veya buzdolabında beklettiğiniz temiz bir bezle o bölgeyi ovabilirsiniz.

2-Plastik diş kaşıyıcılar: Bunları buzdolabında beklettikten sonra verebilirsiniz. Fakat kesinlikle derin dondurucu kısmında bekletip vermeyin. Bebeğinizin diş etlerine zarar verirsiniz.

3-Soğuk yiyecekler: Bebeğiniz katı gıdaya geçmişse meyvesini, yoğurdunu soğuk bir şekilde verdiğinizde bu onu rahatlatacaktır.

4-Soğuk su: Buz gibi olmamak kaydıyla normalden daha soğuk su dolu bir biberon da bebeğin şikayetlerini hafifletir.

5-Ağrı kesici şuruplar: Gece bebeğiniz hiç uyumuyorsa ve gerçekten çok huzursuzsa diş hekiminize veya doktorunuza danışıp ağrı kesici şurup verebilirsiniz.

ASLA YAPILMAMASI GEREKENLER!!!

Jel şeklinde olan ve lidocaine içeren Dentinox veya Calgel gibi yüzeysel uygulanan ağrı kesicileri kullanmayın.
2014 yılında FDA, ağız içine lidocaine jel preparat uygulanan, yaşları 5 ay ile 3.5 yaş arasında değişen 22 vakada bu jellerin yutulmasına bağlı olarak ölüme kadar giden ciddi yan etkiler yaşandığını rapor etmiştir.
İngilizce biliyorsanız daha ayrıntılı açıklamasını bu linkten okuyabilirsiniz.
http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm402240.htm
Ayrıca bebeğinizin diş etlerine alkol, karanfil veya bitkisel ilaçlar da sürmeye çalışmayın. Bunların hepsi bebeğiniz için tehlike arz eder.

İlaç olarak sadece doktor veya diş hekiminizin önerdiği bir ağrı kesiciyi şurup halinde verebilirsiniz.

Uykusuz gecelerinizin bir an önce sona ermesi dileğiyle..

Etiketlendi:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

9 thoughts on “BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA-BELİRTİLER VE YAPILMA(MA)SI GEREKENLER

 1. meltem 20 Mayıs 2015, 11:19 Reply

  Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler okuyan herkes adına!:) Peki çıkan minicik dişleri temizlemek için birşeyler yapmalı mıyız ve ne zamandan itibaren ve ne şekilde olmalı sana sormak istedim. Mesela bebek sitelerinde Jack&Jill markalı bebekler için yenilebilir aromalı diş macunları satılıyor plastik parmak fırçalar ile birlikte sence bunları kullanmalı mıyız?

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 21 Mayıs 2015, 14:27 Reply

   Rica ederim 🙂 biraz aydınlatabiliyorsam ne mutlu bana. Dişler ağızda göründüğü andan itibaren fırçalanması gerekiyor. Parmak fırça ile başlarda daha kolay oluyor ve masaj hareketi bebeğin hoşuna gidiyor. Jack&Jill diş macunu tamamen organik bir ürün. Kesinlikle kullanılabilir. Parmak fırçaya bir pirinç tanesi kadar koymak yeterli oluyor. Örneğin sabah sadece su ile gece yatmadan da azcık macun ile fırçalanabilir. Henüz tüküremeyen bebeklerde florlu diş macunu olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

   Beğen

 2. Burcu ateşeli 6 Ağustos 2016, 20:55 Reply

  Nejla hn tekrar merhaba. Daha evvel blw hakkında aklıma takılanları yanıtlamıştınız.
  10 gün sonra Kaan 1yaşına giriyor ve blw ile devam ediyoruz. Süt alerjimiz hafifledi. Yemeğini güzelce yiyor isterse. Fakat yanlış mı yapıyorum acaba? Çünkü önüne tabak koyamıyorum alt üst ediyor tabakla oynamaya çalışıyor bende önüne azar azar koyuyorum ozaman sorun yok. Çatal kaşığa ilgisi çoğaldı mesela bugün çatala batırıp eline verdim inceledi yedi çok sevdi. Sonra sıkıldı tabi☺ sıvı olarak su haricinde hiçbirşey kabul etmiyor çorba dahil. Bardaktan sadece su olursa içiyor.

  4 altta 4 üstte dişleri var. Şu ara köpek dişleri üstlerden hafif şişmeye başlamış diye gördüm. Bide bi agresif bu aralar. Ama asıl beni endişelendiren şey: sol tarafta köpek dişinin bi arkasındaki diş eti koyu renk olmuş mavi gibi 1-2 gündür var. Dişin çıkacağı yer komple kopkoyu bir renk. Belki bir bilginiz olabilir bu konuda diye düşündüm. Diş dönemiyle ilgili olabilir mi bu durum?

  Beğen

 3. Burcu ateşeli 7 Ağustos 2016, 13:01 Reply

  Aynı zamanda bugün farkettim ki koyu renk olmuş dediğim köpek dişinin bi arkasındaki diş eti şişmiş. Köpek dişi çıkmadan arkasındaki çıkar mı? Sırayla çıkıyorlar biliyordum cevaplarınız benim için çok önemli. Şimdiden tesekkur ederim

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 24 Eylül 2016, 23:21 Reply

   Merhabalar Burcu hanım. Bebeğinizde sürme kisti oluşmuş olabilir. Bazen kendiliğinden patlar, nadir de olsa bazen diş hekimi müdahalesi gerekebilir. Diş sürme sıralaması değişkenlik gösterebilir. Blw de zaman zaman gelgitler yaşanıyor. Bebeğiniz alışabildi mi biraz? Kaan da su ve sütten başka hiçbirşey içmiyor. Sütü de memeyi kesince içmeye başladı. Bence bu iyi birşey. Meyve suları,çay vs. zararlı şeyler çocuklar için. Ihlamur, adaçayı denedim ben de fakat hiç içmedi onları Kaan. Birkaç ay sonra tekrar denemeyi düşünüyorum. Sevgiler 🙂

   Beğen

 4. Bebiş♡ 2 Aralık 2017, 09:46 Reply

  İlk dişinin sıkıntıları ne kadar sürüyor???

  Beğen

  • nejlaertekin 12 Aralık 2017, 19:06 Reply

   Çok değişken olmakla beraber 2 hafta diyebiliriz ortalama. Diş patladığı andan itibaren rahatlıyorlar

   Beğen

 5. Aylin 13 Ocak 2018, 18:29 Reply

  Merhaba Nejla hnm bnm çocugum iki yaşında ve ilk dişi 13 aylıkken çıktı şimdi 9 dişi var son iki ayda 4 azı dişi çıktı fakat çocugumu bu agrılar bir buçuk senedir bitirdi sürekli diş sıkıntısı için bize ne önerebilirsiniz

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 9 Mart 2018, 13:05 Reply

   Merhabalar,
   Maalesef ki önerdiğim yöntemler rahatlatıyor fakat çok şiddetli ağrı yaşayan çocuklarda tam bir çözüm olmuyor. Benim oğlum da çok şiddetli ve ağrılı bir diş çıkarma süreci geçirdi. Soğuk masajlarla idare etmeye çalıştık. Bir kez ağrı kesici şurup verdim. Eğer çocuk doktorunuz ve diş hekiminiz uygun görürse aşırı ağrılarda ağrı kesici şurup verebilirsiniz. Fakat her zaman diş çıkarmanın doğal bir süreç olduğunu aklımızda tutmalıyız. Mümkün olduğunca az ilaçla hatta ilaçsız geçirmeyi tavsiye ederim
   Sevgilerimle

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: