Kehribar Bebek Kolyeleri-Tehlikenin Farkında Mısınız?

amber-neckalces-beads

Tüm yazıyı okumaya üşenenler için baştan ilk cümlede kısa ve öz yazıyorum. Hem diş hekimi hem anne olarak tek tavsiyem asla kullanmayın. Ben kendi çocuğuma takmadım, kullanmadım.

Şimdi gelelim bu yazıyı yazmamın nedenlerine.

Kehribar kolye kullanan bebeğinizi iki tehlike bekliyor.

Boğulma ve yutma.

Pazarlayan firmalar hatta bunların avukatlığını yapanlar zorlanırsa kolayca kopacağını, işte uykuda takmamanız gerektiğini vs savunacak tabi ki. Kolye bir yerinden kopsa bile çocuk tamamını yutabilir. Taşlar parçalanırsa zaten yutabilir. Akciğere bu şekilde yabancı bir cisim aspire edildiğinde bunu çıkarmak için genel anestezi ve ameliyat gerekiyor! Bu riske değmez. Anne demek uykusuzluk, dikkatsizlik, unutkanlık demek. Anlık bir dalgınlığınızın çocuğunuzun hayatını riske atacağını bile bile kolye kullanmada diretmek bana saçma geliyor. Ki kehribar kolyelerin ağrı giderici etkisi kanıtlanmış değil. Bana göre para verip bu kolyeyi alacağınıza uykusuz gecelerinizde çocuğunuz rahat diş çıkarsın diye dua edin. Daha kanıtlanmış ve geçerli bir yöntem 🙂

Kehribar bebek kolyeleri son zamanlarda çok popüler oldu. İnternet üzerinden satışları yapılmaya başlandı. Ünlüler veya sosyal medyada takipçisi çok anneler çocuklarının kolyeli fotoğraflarını paylaştı, şiddetle herkese önerdi. Yüzyıllardır kullanılan doğal ve organik bir yapı olması ve dünyanın çeşitli ülkelerinde doğal ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap söktürücü olarak kullanıldığı iddiası ile bebeklerinizde güvenli olarak kullanılabileceği ısrarla savunuluyor. Tamam pazarlamasını yapan arkadaşlar kimsenin çocuğunu, sağlığını düşünmez. Parasını kazanmaya bakar. Ama bir de konu hakkında hiç bir bilgi sahibi olmayıp, konuyla alakalı hiç bir eğitimi olmayan onu da bırakın tek bir araştırma yapmadan, makale okumadan bunu diğer annelere şiddetle öneren anneler var ne yazık ki.

Altı üstü bir kolye deyip geçmeyin. Pazarlamasını yapanlar Amerika’da, Kanada’da ve Avrupa’da yoğun  kullanım alanı bulduğunu yazıyor. Hayır! Kanada’da 2010 yılında Health Canada (Kanada’nın Sağlık Bakanlığı) bu kolyelerin kullanılmaması için bir uyarı yayınlamıştır. Buraya tıklayarak orjinalini okuyabilirsiniz.

Avustralya Ulusal Tüketici Güvenliği Komisyonu kolyenin kullanımını desteklemediğini bildiren bir yazı yayınlamıştır. Buradan ulaşabilirsiniz.

Avustralya Sağlık Bakanlığı 2011 yılında kolyelerin kullanılmaması konusunda halk için bir uyarı yayınlamıştır. Uyarıyı okuyabilirsiniz. Avustralya Diş Hekimleri Birliği de kullanılmamasına ilişkin bir yazı yayınlamıştır.

Az kalsın bu kolye yüzünden boğulan bir çocuk haberi. Eski değil çok yeni 17 Şubat 2015’te olmuş. Buyrun okuyun.

Fransa ve İsviçre’de satışını yasaklamak için çalışmalar yapılmaktadır. Fransa’da 2012 de çocuk doktorları tarafından yapılan ve pubmed’de yayınlanan bir araştırmada kolyenin kesinlikle yasaklanması gerektiği sonucuna varılmıştır.Araştırma sonucu aşağıdaki şekilde yazıyor:

Conclusion:Putting necklaces on young children is dangerous. This risk must be diffused by all professionals working with small children in order to stop any publicity or sale of this ineffective product implicated in infant deaths by strangulation.

Sonuç: Küçük çocuklara kolye takmak tehlikelidir. Bebeklerin boğularak ölmesine sebebiyet verebilen ve tesirsiz olan bu ürünün reklamının yapılması veya satılmasının engellenmesi için küçük çocuklarla çalışan tüm profesyoneller tarafından bu riskin duyurulması gerekmektedir.

Araştırmanın orjinalini buradan okuyabilirsiniz.

Hem böyle bir tehlikeye dikkat çekiyor hem de ürünün ağrı azaltma üzerine bir tesiri olmadığı sonucuna varıyor araştırma.

American Academy of Pediatrics de annelere diş sürmesi sırasında oluşan rahatsızlık ve ağrının giderilmesi için kehribar kolyeler yerine başka yöntemler kullanmalarını öneriyor.

Eğer biraz araştırma yaparsanız karşınıza bunlar gibi bir sürü örnek çıkacak.

Kısacası sağlık ile ilgili tüm personel ve kuruluşlar bu kolyelerin kullanılmaması gerektiğini savunuyor.Bu kolyeleri kullandığınızda çocuğunuzun boğulma veya yutma riski vardır diye hepsi uyarıda bulunuyor. Bu kolyelerin avukatı çok, eleştireni az ne yazık ki.

Bu kolyelerin ağrı kesici,iltihap giderici, iltihap söktürücü olduğunu destekleyen, kanıtlayan hiç bir bilimsel çalışma yoktur. Kolyeden salındığı iddia edilen süksinik asitin de ağrı kesici etkisi olduğunu gösteren bir çalışma, makale vs yoktur. Hatta bazı bebeklerde vücuda değdiği yerlerde alerjik reaksiyonlar görülmüştür.

Tüm eğitim ve iş hayatım boyunca kehribar kolyelerin bebeklerde diş çıkarma sırasındaki semptomları azalttığına dair tek bir çalışma okumadım, görmedim ve şahit olmadım. Bir diş hekimi ve herşeyden önce bir anne olarak kullanmadım ve kimsenin kullanmasını asla önermem. Diş çıkaran bebekleri rahatlatmak için yapabileceklerinize bu linkten ulaşabilirsiniz. Reklam, pazarlama vs de bir yere kadar. Lütfen konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin tavsiyelerine (ünlü de olsalar) itimat etmeyin.

Bu konuya dikkat çeken ve bu konu ile ilgili yazı yazmama vesile olan sevgili Anne Tavşan Elif’e de teşekkür ediyorum. Onun bloğunda paylaştığı yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

İlaç yerine kullandığınız ve doğal bir yöntem olarak düşündüğünüz kehribar kolyeler çocuğunuzun hayatına mal olabilir.

 

 

 

Etiketlendi:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

17 thoughts on “Kehribar Bebek Kolyeleri-Tehlikenin Farkında Mısınız?

 1. meltem 9 Aralık 2015, 01:25 Reply

  Kesinlikle katılıyorum yazıdaki görüşlerine, ben kehribar kolyeyi bir heves almış ve fakat ilk takıştan sonra hemen kafasına dank etmiş ee bu tehlikeli ki takılmaz bu yok deyip kaldırmış bir anneyim. Keşke daha az maceraperest olsaydım da hiç almasaydım 🙂 Bebeklere hiç bir şey takmamak lazım hele diş çıkarma döneminde olanlar herşeyi ağızlarına götürüyorlar çok ama çok tehlikeli…Kehribar kolyeler bence annelerde plasebo etkisi yaratıyor belki annenin enerjisi çocuğa yansıyordur öyle bir sakinlik olabilir ancak anneler kullansın en iyisi 🙂

  Liked by 1 kişi

 2. nejlaertekin 9 Aralık 2015, 19:19 Reply

  Bence de annelerin kullanması çok daha mantıklı 🙂

  Beğen

 3. hazal 19 Temmuz 2016, 15:47 Reply

  mrb ben oğluma kehribar kolye kullanıyorum.Ve enerji çalışmalarıyla uğraşan bir anne olarak bu konularda sizden daha fazla bilgi sahibi olduğuma inanarak,şunu söyleyebilirim ki dünya enerji dengesi üzerine kurulu bir düzen içinde siyah ve beyaz gibi denge bir yazınızda eskiyi düşünerek oğlumu büyütüyorum demişsiniz eskiden bu mu?vardı vb.diye aslında siz bu düşüncelerinizle korkuyu ,kaygiyi ,supheyi serbest bırakıp beta dediğimiz beyin dalgasından alfa dediğimiz beyin dalgasına geçerek pozitif düşünceler içinde olup sakinlesip sükunet içerisinde oluyorsunuz.ve kendi özünuz doğrularınız ortaya çıkıyor ve bu da oğlunuzun huzurlu mutlu ve sizinde hem kendine hem çevresine faydalı bir birey olmanızı sağlıyor. kehribar taşı eski çağlardan kullanılan bir taştır. ve bir çok faydası vardır. şunu unutmayalım ki herşey doğada, toprakta Allah’ın yarattığı her şey bir dengedir.Gercek şifayı ancak biz özümüzde bulabiliriz ve kehribar tasi da buna sadece bir örnek eskiyi düşünüp Allah’in doğal olarak yarattığı şifa veren bir taşı kesinlikle önermiyorum takmayın demeniz beni çok şaşırttı doğrusu.

  Beğen

  • nejlaertekin 19 Temmuz 2016, 16:33 Reply

   Merhaba Hazal hanım. Benim kullanılmaması yönündeki uyarım çocukları bekleyen risklerden ötürüdür yazımdan da anlaşılacağı gibi. İsteyen yetişkinler kullanır varsa bir etkisi yararlanır. Ama doğal bir süreç olan diş çıkarma ağrısı için çocukların hayatının tehlikeye atılmasına karşıyım.

   Liked by 1 kişi

 4. periefe 8 Mart 2017, 14:31 Reply

  Görüş sizin tehlikelerinden bahsetmişsiniz haklı olabilirsiniz ama bunca faydasını gören anneler var bende dahil ! Ayrıca anne demek uykusuzluk dikkatsizlik unutkanlık demek değil asla ! Bir anne olarak anneyi böyle tanımlamanız çok rahatsız edici. Yüzyıllar önce tedavide her alanda kullanılan doğal reçine taşını bu kadar küçümsemeniz ne derece doğru ? Boğulabilir yutabilir demişsiniz o zaman çocuklarımızı bi kafese koyalım hiç bir şey ellemesinler annelik dikkatsizlik demek ya hani orda hiçbişey yutmazlar ellemez içimiz rahat olur . Öncelikle bu annelik tanımınızı düzeltmelisiniz !

  Beğen

  • nejlaertekin 24 Mart 2017, 22:09 Reply

   Tüm yazının içinden sadece ‘annelik tanımı’ kısmını dikkate almanız hayret verici doğrusu. Bebeği diş çıkaran veya hasta olan bir annenin gece boyunca 2-3 saat uyuduğunu hesap edersek ve uykusuzluğun kandaki alkol seviyesinin yüksek olduğunda yarattığı etkiyle aynı etkiyi yarattığını düşünürsek bir annenin dikkatsiz ve unutkan olması çok normaldir. Biz de insanız. Kafese koymak zorunda değilsiniz çocuğu ama gidip elektrik prizine çivi sokmasına da göz yumacak değiliz mesela değil mi? Göz göre göre hiç bir çocuk doktorunun da onaylamadığı ve tehlikesi kanıtlanmış, üstelik de işe yararlılığı hiç bir bilimsel veriye dayandırılmamış birşeyi kullanmak bana saçma geliyor. Her anne babanın kendi vereceği karardır. Ben kimsenin evine girip takmayacaksınız diyemem. Görevimi yaparım uyarırım, isteyen istediğini yapar. Emniyet kemersiz araba kullanmak gibi. Olacaklardan herkes kendi sorumludur.

   Beğen

 5. Ekrem Yaşar 6 Nisan 2017, 11:42 Reply

  Bende yazınıza katılıyorum..
  sadece şunu belirtmek isterim takmak isteyen 24 saat değilde gün içinde yarım saat 1 saat gözler önünde iken takabilir diye düşünüyorum.
  faydası olacaksa yine olur..

  Bende yeni baba oldum internette kolyelere bakarken yazınızı gördüm cvb vermek istedim.

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 6 Nisan 2017, 14:04 Reply

   Evet çok haklısınız. O şekilde kullanmak isteyen olursa çok daha güvenli olur. Hayırlı olsun, anneli babalı büyüsün bebeğiniz 🙂

   Beğen

   • Ekrem Yaşar 6 Nisan 2017, 15:18 Reply

    Allahım Razı olsun.. Aminn İnşallah.. 🙂 Masallah Sizin Çocuk da Çok Tatlı Rabbim esirgesin.. 🙂

    Liked by 1 kişi

 6. cengiz yildirim 3 Ekim 2017, 15:12 Reply

  Yutma konusunda tabii ki dikkatli olunmalıdır. Fakat, ‘kehribar yararsız’ demeniz tamamen bilgisizliğinizden diye düşünüyorum. Her pazarlamacı yalan söyler bu normaldir demeniz de yanlış.
  Amalgam dolgu zararlıdır, kehribar değil!!! İçeriğinde CİVA olan bu dolgu maddesinin vücuda verdiği zararlar hakkında araştırmalar yapın…Genetik mutasyon ve otoimmüniteye dayalı hastalıkları nasıl körüklediğini yazın. Aşağıda ki makaleden faydalanabilirsiniz.

  http://www.dogalhayat.com.tr/site/en/wp-content/uploads/2014/03/amalgam-civa-ve-insan-sagligi.pdf

  Beğen

  • nejlaertekin 4 Ekim 2017, 10:06 Reply

   Cengiz bey takdir edersiniz ki 7 sene boyunca bir alanda eğitim almak ve 10 senedir o alanda çalışmak,sürekli yeni gelişmeleri işin en iyilerinden öğrenmeye devam etmek ve uluslarası araştırmaları platformlardan takip etmekle konu hakkında 3 makale okuyup herşeyi bildiğini sanmak arasında çok fark var bu birincisi. Kehribarın yararsız olduğu ve her pazarlamacının yalan söylediği yazımın hiç bir yerinde yazmıyor bu ikinicisi. Bu basit dille yazılmış blog yazısını bile analiz edememişsiniz bana yolladığınız linkteki yazının tamamını okuyup okumadığınızdan emin değilim. Anlatmak istediğim kehribar kolyeyi yarar zarar tartısına koymak gerektiği.Barındırdığı risklerden ötürü, ağrı kesici etkisi bebeklerde kanıtlanmamış bir ürünün bebeklere kullanılmamasını tavsiye ediyorum.
   Amalgamın konumuzla alakasını anlayamadım. Bu arada benim kliniğimde amalgam kullandığımı veya bunu savunduğumu nerden çıkardınız onu da merak ediyorum.
   Yeni yazı için de fikir vermişsiniz sağolun ama google bilgelerinden tavsiye almıyorum. Makalelere ulaşma konusunda yardım isterseniz her zaman yardıma açığım

   Beğen

 7. Mücahit ÇINAR 28 Aralık 2017, 23:30 Reply

  Hocam emeğinize sağlık. Yazınızı sonuna kadar okudum. Kanada sağlık Bakanlığının linkine baktım. Linkten ve yazınızdan şunu anladım; bu kolyenin en büyük teklikesi yutma riski. Bu kehribar taşının ayak bileği için olanının böyle bir tehlikesi olmayabilir. Ayrıca şunu da söyleyeyim kehribarı araştırırken İrlanda kaynaklı bir sitede de kehribarın diş çıkarma döneminde faydalı olduğunu okudum. Tabi ki konu ile ilgili bilimsel bir araştırma olup olmadığını bilmiyorum ama sizin de bileceğiniz üzere bazı bilgiler tamamen tecrübeye dayanır. Ama biz ebeveynleri boğulma riskine karşı uyardığınız için teşekkürler.

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 9 Mart 2018, 13:07 Reply

   Merhabalar,
   Çok teşekkürler.
   Tabi ki ayak bileği için olanlar ve bebeğin kendinin çıkarma riski olmayanlar gözetim altında kullanılabilir. Bir yere takılma, sıkma riskine karşı yine de bebek gözümüzün önünde değilken veya uyurken takılmasını sakıncalı buluyorum
   Sevgiler

   Beğen

 8. Rüya 18 Temmuz 2018, 13:01 Reply

  Merhaba. Peki bir diş hekimi olarak ne öneriyorsunuz? Diş jelleri için de yutma tehlikesine karşı zararlı diyen görüşler var. Sizin tavsiyeniz ne peki?

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 4 Aralık 2018, 14:06 Reply

   merhabalar
   diğer yazılarımda jellerden bahsetmiştim, kesinlikle önermiyorum. Çok zor durumda kalıyorsanız çocuk doktorunuza danışarak bir ağrı kesici reçete etmesini isteyebilirsiniz
   sevgilerimle

   Beğen

 9. Ali AYDIN 3 Aralık 2018, 00:51 Reply

  Arkadaşlar merhaba ben ve eşimde bu hataya düştük dişlerini çıkartığı esnada ona ağrılarını hafifletir diye düşündük yalnız çocuğumuzun boynunda sağlı ve sollu çok ciddi bir alerji problemi oluştu ve uzun zamandır da geçmiyor kabartılar kesinlikle doktorunuza danışmadan gerekli bilgileri almadan hiç bir maceraya gerek yok.
  Saygılarımla.

  Liked by 1 kişi

  • nejlaertekin 4 Aralık 2018, 14:03 Reply

   Geçmiş olsun Ali bey,
   Alerjik reaksiyon olarak ilk kez sizden geri dönüş aldım. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ben daha çok boğulma ve yutulma riski üzerinde durdum fakat alerjik reaksiyon riski de en az onlar kadar tehlikeli. Alerjik reaksiyonların anafilaktik şoka kadar götürme riskinden dolayı biz anne babaların çocuk doktorlarına danışmadan bir ürün veya ilaç kullanmaması çok önemli dediğiniz gibi.
   Sevgilerimle

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: